Zagrzeb


Już 1705 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Zagrzeb to zarazem stolica, jak i największe miasto w Chorwacji. Położone jest nad brzegiem rzeki Sawy, niedaleko Słowenii. Miasto ze swoją 900 – letnią historią oferuje wiele atrakcji i miejsc do zwiedzania, a także liczne restauracje i kawiarnie, w których można odetchnąć po dniu pełnym wrażeń. Górzysta okolica sprzyja pieszym wędrówkom, a pobliskie źródła termalne i barokowe zamki są celem wycieczek wielu odwiedzających stolicę Chorwacji.

Zagrzeb to także nowoczesna metropolia, która pod względem architektury przypomina inne europejskie stolice, takie jak Budapeszt czy Wiedeń. Uporządkowana urbanistyka pozwala na łatwe poruszanie się po mieście. Stolicę można podzielić na dwie najważniejsze części: Stare Miasto z zabytkami i Dolne Miasto, gdzie znajduje się współczesne centrum z rozległymi parkami.

Stare miasto

Najstarsze części Zagrzebia to Kaptol i Gradec, z których po połączeniu w XV wieku powstało miasto. Pomiędzy nimi znajduje się serce stolicy i miejsce, w którym najczęściej spotykają się jej mieszkańcy, czyli plac bana Josipa Jelacica. Znajduje się na nim pomnik bana Jelacicia na koniu, który poświęcił swoje życie w walce o niepodległość kraju. Na Kaptolu wznosi się największa i najstarsza budowla sakralna – katedra pw. Wniebowzięcia NMP, która wyróżnia się dwoma wysokimi (104 i 105 m) wieżami z 1880 roku. Kościół można zwiedzać grupowo o określonych godzinach lub indywidualnie bez ograniczeń czasowych. Wejściem do dzielnicy Gradec jest Kamienna Brama, pod którą przesądne osoby nie powinny przechodzić samym środkiem. Głównym placem tutaj jest Merkov trg., gdzie z prawej strony położony jest Parlament, a po drugiej stronie stoi pałac bana (dzisiejsze miejsce urzędowania prezydenta Chorwacji). W sobotę i niedzielę odbywają się tutaj uroczyste zmiany straży (w samo południe). Na placu znajduje się również najbardziej charakterystyczna budowla Zagrzebia, czyli kościół św. Marka z kolorowymi dachówkami ułożonymi w kształt herbów Zagrzebia i Chorwacji. W Gradecu mają swoją siedzibę także liczne muzea i galerie sztuki. Warto zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego, czy do Muzeum Sztuki Naiwnej oraz do Atelier Mestrovicia prezentującego dzieła rzeźbiarskie.

Zagrzeb
Teatr Narodowy w Zagrzebiu

Do kolejnej atrakcji Zagrzebia możemy się dostać dzięki zabytkowej kolejce Uspinjaca. Jest to jedna z najkrótszych kolei linowo – terenowych, którą przejażdżka trwa zaledwie 64 sekundy i jej celem jest górna stacja przy wieży Lotrscak. Codziennie w południe z wieży słychać wystrzały armatnie, dla upamiętnienia obrony miasta przed Turkami.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w Zagrzebiu w jednym miejscu:

Dolne miasto

Jest to nowocześniejsza część stolicy, obejmująca teren pomiędzy Ilicą a linią kolejową. Dolne Miasto charakteryzuje się przede wszystkim rozległymi parkami wraz z pałacami i siedzibami muzeów oraz galerii.

Jednym z bardziej znanych budynków jest gmach Teatru Narodowego przy placu Marszałka Tito. Został on zaprojektowany przez parę słynnych wiedeńskich architektów (Fellner i Helmer). Przed teatrem znajduje się Fontanna życia Mestrovicia, a po drugiej stronie ulicy znajdziemy jeszcze jedno dzieło tego artysty, czyli rzeźbę Matki.

Poza centrum

Warty uwagi jest także największy park Maksimira, zaprojektowany w angielskim stylu, w którym mieści się m in. zoo, sztuczne jezioro i obserwatorium astronomiczne. Można pojechać również nad jezioro Jarun, gdzie na rozległym terenie (235 hektarów) mieści się centrum rekreacyjno – wypoczynkowe z kąpieliskiem, plażą oraz bazą sportów wodnych. Na miejscu można skorzystać z jednego z wielu boisk sportowych.

W północnej części Zagrzebia, na zboczach porośniętego lasem masywu utworzono Park Przyrody Medvednica. Najwyższym jego szczytem jest Slijeme 1030 m n. p. m, na którego trzeba się wspiąć pieszo (około 4 godzin marszu). Zimą działa tu centrum narciarskie wraz ze schroniskami. Pomiędzy stolicą a centralnym pasmem Medvednicy położona jest kolejna atrakcja, czyli Zamek z XIII wieku. Budowlę wzniesiono by chronić miasto przed najazdami Tatarów, z niej roztacza się rozległa panorama na okolicę. Z kolei na zachodnich zboczach Medvednicy, przy osadzie Gajnice, znajduje się największa jaskinia w Chorwacji – Veternica Spilja. Ma długość około 7 km, ale część do zwiedzania to tylko 2, 6 km. Odkryto tu pozostałości po neandertalczykach i jaskiniowych niedźwiedziach.

Informacji administracyjne o Zagrzebiu (stolicy Chorwacji) znajdziesz na Wikipedi w tej zakładce. Dobrze zaplanuj swój wyjazd!

Aktualna mapa Zagrzebia

Zobacz ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, które należy zwiedzić i zobaczyć w Zagrzebiu:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • zagrzeb mapa
  • zagrzeb atrakcje turystyczne
  • zagrzeb mapa atrakcji
  • zagrzeb najkrótsza kolej cena

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

1 opinia
  1. Wertezz 3 lata temu
    Odpowiedz

    Mam pytanie a jak wygląda sprawa z pogodą > Czy jest bardzo upalnie? I czy czy można znaleźć w samy Zagrzebiu tanie noclegi czy niedrogie hotele??

Zagrzeb w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.