Wyspa Vis


Już 2950 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Vis to najbardziej oddalona od stałego lądu, zamieszkana wyspa Chorwacji. Położona jest około 50 kilometrów od Splitu i 150 kilometrów od Włoch. Jest jednym z najczystszych miejsc na Adriatyku. Wyspa jest dzika i umiejscowiona z dala od stałego lądu oraz przemysłu. Z powodu 45 lat wojskowej izolacji naturalna przyroda została nietknięta i dlatego Vis nie ma mocno rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Do 1989 roku stacjonowało tu jugosłowiańskie wojsko.

Położenie wyspy

Wyspa ma powierzchnię 90,3 kilometrów kwadratowych, a najwyższy szczyt to wzgórze Hum (587 m n. p. m). Linia brzegowa jest urozmaicona, poprzecinana licznymi zatoczkami, a dwie największe to: sv. Juraja i Komiza. Vis leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z gorącym latem i łagodną zimą. Na wyspie znajduje się kilkanaście plaż: kamienistych (Perna, Rukavac, Kamenica) i piaszczystych (Zaglav, Stoncica, Rogacić ). Wewnątrz wyspy znajdują się pola winorośli, zajmują one prawie 20% powierzchni. Winogrono uprawia się do produkcji wina vugava – białego i plavac – czerwonego. Podczas II wojny światowej na wyspie stacjonowało wojsko Josipa Broz-Tity. Siedzibą była jaskinia na zboczu góry Hum (aktualnie jaskinia Tita).

Plaże, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na wyspie Vis w jednym miejscu:

Miasta i atrakcje na wyspie Vis

Największym miastem na wyspie jest Vis, w którym jest sporo antycznych zabytków. Warto udać się do Muzeum Archeologicznego i obejrzeć pozostałości po greckich i rzymskich kolonizatorach. Można również zobaczyć szczątki greckiego cmentarza, murów obronnych i rzymskich łaźni z I wieku naszej ery. Na okolicznych wzgórzach znajdują się brytyjskie fortece, wybudowane podczas wojen napoleońskich. Godnym uwagi jest także kościół św. Jerzego, patrona miasta.

Wyspa Vis
Wyspa Vis
W ostatnią sobotę lipca organizowany jest znany Nocny Festiwal Vis, podczas którego odbywają się imprezy rozrywkowo – kulturalne. Latem można zobaczyć liczne wystawy, spektakle, koncerty muzyczne i imprezy folklorystyczne. Vis jest także znane ze Święta Wina, podczas którego okoliczni producenci wina prezentują swoje wyroby.

Drugą główną osadą jest Komiza, typowe śródziemnomorskie miasteczko z wąskimi uliczkami i domami osiedlonymi wokół portu. Mieszkańcy Komiza mają długą tradycję rybołówstwa. Znajduje się tu Muzeum Rybackie, które umiejscowione jest w XVI wiecznej baszcie. Organizowane są tu także rybackie noce, czyli festyny podczas których występują muzycy oraz serwowane są lokalne przysmaki, np. placek z sardelami. Latem Komiza gości, co roku, Międzynarodową Szkołę Baletu, której tancerze pod koniec sezonu, dają wielki występ. Nieopodal miasta, pod górą Hum, położony jest klasztor Benedyktynów z XIII wieku. W porcie można zwiedzić cytadelę z 1585 roku, a na północno – zachodnim krańcu miasta, nad samym morzem, ciekawy trójnawowy kościół Matki Boskiej Pirackiej. Na wyspę Vis dopłyniemy promem ze Splitu.

Mapa turystyczna wyspy Vis

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na wyspie Vis. Piaszczyste plaże, góry, morze:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • wyspa vis opinie
  • wyspa vis
  • wyspa vis atrakcje
  • ceny na wyspie vis
  • wyspa vis ceny
  • wyspa vis atrakcje turystyczne
  • atrakcje turystyczne syspa vis
  • Wyspa Vis chorwacja
  • wyspa vis chorwacja opinie
  • Vis wyspa

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Wyspa Vis w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.