Wyspa Šolta


Już 2774 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Szukając spokojnej miejscówki na odpoczynek w Chorwacji, warto zainteresować się małą wysepką o nazwie Solta. Zachwyca ona przede wszystkim swoją nieskarżoną przyrodą i nieco sennym charakterem. Bujna roślinność, skaliste zatoczki i przejrzysta woda, sprawia że co roku odwiedza Soltę spora liczba turystów. Jest to idealne miejsce dla osób szukających spokoju, z dala od miejskiego szumu, w otoczeniu gajów oliwnych oraz winorośli i lasów piniowych.

Wyspa Šolta jest położona we wschodniej części morza Adriatyckiego i należy do archipelagu Środkowej Dalmacji. Jej powierzchnia to tylko niecałe 60 kilometrów kwadratowych, na której mieszka około 1,5 tysiąca osób. Soltę od wyspy Brać oddziela jedynie wąska cieśnina Splitska vrata. Oprócz tego wyspa sąsiaduje z wyspą Vis, Drvenik oraz Ciovo, a do pobliskiego Splitu jest 15 kilometrów,

Wyspa Šolta
Wyspa Šolta
drogą morską. Najwyższym wierzchołkiem Solty jest Vela Straża (211m n. p. m). Nazwa wyspy pochodzi prawdopodobnie z czasów starożytnych, od greckiego słowa Nesos Olynthia, które oznacza niedojrzałą figę. Dawniej wyspa była przystankiem podczas rejsów po Morzu Śródziemnym. Żeglarze z Grecji, Włoch i Hiszpanii handlowali z tutejszymi rybakami. Pierwsze wzmianki o Solcie pochodzą już z czwartego wieku p. n. e. Z tego właśnie okresu, na dnie morza przy zatoce Piskera, leżą szczątki murów stawów rybackich cesarza Dioklecjana.

Na Solcie znajduje się osiem osad, główną z nich jest Grohte. Wyspa ma trzy porty morskie i są one położone w miejscowościach Rogacz, Maslinica i Stomorska. Najbardziej popularnym nadbrzeżem portowym jest Rogacz, to właśnie tu najczęściej docieramy płynąc promem np. ze Splitu (około 50 minut).

Zobacz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na wyspie Solta, które warto zobaczyć:

Miejscowości na wyspie

Grohote – to największa miejscowość na Solcie, nazywana często stolicą wyspy. Osada ta jest położona około 3 kilometry od portu w Rogacz. Można w niej zobaczyć freski z XIV wieku w lokalnym kościele. W Grohote znajdziemy również największy kościół na wyspie – św. Szczepana.
Z kolei we wsi Gornjem Selo są pozostałości po opustoszałej osadzie, a wśród nich między innymi ruiny antycznego kasztelu z dwiema basztami. Jeśli udamy się do Maslinicy, to zobaczymy typową dalmatyńską zabudowę oraz barokowy pałac rodziny Marchi z 1706 roku, który jest obecnie hotelem z restauracją. Maslinica posiada archipelag złożony z siedmiu maleńkich wysepek, który jest rajem dla nurków oraz żeglarzy. Za to w Necujam znajduje się największa i najpiękniejsza zatoka. W jej skład wchodzi siedem mniejszych zatoczek, które są wyjątkowo urocze. Za najładniejszą uważa się zatoczkę Supetar, której nazwa pochodzi od benedyktyńskiego klasztoru św. Piora, którego ruiny nadal można zobaczyć. Nazwa Necujan wzięła się od słowa nie słyszeć (ne-cuti), ponieważ nie słychać w tej miejscowości wiejących wiatrów oraz jest tu wyjątkowo cicho i spokojnie. Właśnie w tym miasteczku wypoczywał kiedyś Krzysztof Kamil Baczyński oraz Daniel Olbrychski, który grał w chorwackim filmie – Pad Italije.

Baza turystyczno – gastronomiczna

Na wyspie Solta baza turystyczno – gastronomiczna nie jest zbytnio rozwinięta. Najpopularniejszym miejscem wyspy jest Necujam, gdzie w sezonie możemy znaleźć nocleg. Również jest tu plac zabaw dla dzieci oraz kompleks basenów. W poszukiwaniu noclegu możemy udać się także do niewielkiej mieściny z portem – Stomorska.

Na wyspie można łowić ryby, żeglować oraz nurkować. Można skorzystać także z innych sportów wodnych. Znajdują się tu również boiska do gier zespołowych oraz korty tenisowe. Kiedy przybędziemy na Soltę jesienią, będziemy mogli zobaczyć także proces produkcji oliwy oraz zbiór winogron.

W większych miejscowościach, tam gdzie jest najwięcej turystów, w sezonie działają restauracje i jadłodajnie. W Necujam i Grohote jest także zaopatrzony market.

Aktualna mapa turystyczna wyspy Solta

Zobacz najlepsze plaże piaszczyste, zatoczki, pola namiotowe oraz inne atrakcje i ciekawe miejsca na wyspie Solta:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • wyspa solta opinie
 • solta
 • solta 2017
 • solta chorwacja atrakcje wodne
 • wyspa solta jak dojechać
 • wyspa solta market
 • wyspa solta opinie 2017

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

2 komentarze
 1. Alfred 2 lata temu
  Odpowiedz

  W przewodniku Solta jest przeważnie traktowana po macoszemu. Można dodać, że na Soltę pływa prom, w sezonie sześć razy dziennie (do Rogaca). Ze Splitu można dopłynąć katamaranem i zajmie to tylko pół godziny. Wyspa jest dobra dla wszystkich tych, którzy szukają spokoju.

 2. Basia 1 rok temu
  Odpowiedz

  Oj, czuję, że mi się tu spodoba:) Czyli „dojechać” można tu tylko promem albo katamaranem?

Wyspa Šolta w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.