Wyspa Mljet


Już 68518 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Wyspa Mljet to jedna z najrzadziej zaludnionych chorwackich wysp. Zajmuje powierzchnię 98 kilometrów kwadratowych i mieszka na niej zaledwie 1200 osób, w kilkunastu niewielkich wioskach. Jedną z najstarszych osad jest miejscowość Polace – główna droga biegnie tu przez ruiny rzymskiej villa rustica. Jest to trzeci, co do wielkości, antyczny zabytek na terenie Chorwacji.

W starożytnej Grecji wyspa nosiła nazwę Melita czyli miód. Jest opisana w homeryckiej Odysei, jako miejsce w którym Odyseusz spędził 7 lat. W średniowieczu wyspa należała do Republiki Dubrownickiej. Mljet może również poszczycić się największym zalesieniem spośród wszystkich adriatyckich wysp. Większość (3/4) wyspy pokrywają lasy sosnowe i dębowe. Mljet jest wyspą wapienną, na której powierzchni tworzą się krasowe pagórki. Występują tu głębokie krasowe doliny zalane morzem, które dopływa do nich poprzez kanał Soline. Cztery mniejsze niecki nazywane są blatine lub slatine.

Zobacz jakie atrakcje turystyczne czekają na Ciebie na wyspie Mljet. Ciekawe plaże, zabytki oraz wszystko to co warto zobaczyć:

Park Narodowy na wyspie Mljet

W północno zachodniej części wyspy, w 1960 roku, utworzono Park Narodowy Mljet. Wstęp jest płatny (wejścia: Crna klada i Pomena a Polace). Na terenie Parku znajdują się dwie zatoki, które popularnie nazywane są Małym i Wielkim Jeziorem. Na większym – Veliko jezero, znajduje się pobenedyktyński klasztor, w którym dziś działa restauracja, a przed jugosłowiańską wojną był hotel. Opactwo jest śladem po mnichach, którzy zamieszkiwali tu od XII do końca XVII wieku, skąd zostali usunięci przez Napoleona. Na wysepkę Sveta Marije, na której znajduje się klasztor, dostaniemy się stateczkiem z Pristaniste lub Małego Mostu. Na jeziorach obowiązuje zakaz żeglowania. Po Dużym Jeziorze można pływać wyłącznie łodzią wiosłową, którą można, odpłatnie wypożyczyć. Woda w zbiornikach jest bardziej słona i o kilka stopni cieplejsza niż w morzu. Wokół jezior poprowadzone zostały ciekawe trasy spacerowe. Ruch samochodowy na terenie Parku dozwolony jest wyłącznie po drogach publicznych.

Wyspa Mljet
Klasztor na Wielkim Jeziorze

Wyspa Mljet – osady, plaże, dojazd

Niedaleko znajduje się niewielka, malownicza osada Govedari, którą zamieszkiwali sezonowi robotnicy zatrudniani w klasztorze. Na zachodnim krańcu wyspy jest mała miejscowość Pomena, w której oprócz knajpek jest możliwość wypożyczenia desek surfingowych. Z kolei we wschodniej części wyspy znajduje się najładniejsza piaszczysta plaża Saplunara. Piaszczysta laguna dzieli się na małą i wielką Saplunarę, a woda w nich może sięgać 28 stopni. Plaża jest otoczona gęstym, sosnowym lasem, co daje ochronę przed słońcem. Na wyspie Mljet znajdują się jeszcze inne wyjątkowo piękne, przeważnie piaszczyste plaże: Sutmiholjska, Brnjestova oraz Blaca.

Najwyższym szczytem znajdującym się w centralnej części Mljetu jest Velji grad (514m n.p.m). U jego podnóża umiejscowiona jest największa osada na wyspie – Babino Polje. Mieszka w niej około 400 osób i znana jest z uprawy winorośli oraz drzew oliwnych. Warto zwiedzić tam gotycki kościół oraz renesansowy pałac. Pod górą Veli grad znajduje się jaskinia Odyseusza oraz klifowe wybrzeże.

Na wyspę Mljet można dopłynąć promem z Dubrownika i z Prapratno.

Aktualna mapa wyspy Mljet

Zlokalizuj atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, plaże i zabytki, które chcesz odwiedzić na wyspie Mljet z poniższą mapą:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • Mljet
  • wyspa mljet opinie
  • Chorwacja mliet co zwiedzać
  • mljet chorwacja
  • mljet ceny
  • wyspa mljet
  • wyspa mljet chorwacja
  • wyspa miljet
  • chorwacja mljet
  • mljet plaże

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Wyspa Mljet w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.