Wyspa Lastovo


Już 1698 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Lastovo jest skalistą wyspą, porośniętą makią i lasami sosnowymi, gdzie panuje łagodny klimat. Malownicze zatoczki z kamienistymi plażami, śródziemnomorska roślinność oraz bogata morska fauna i flora ściągają co roku coraz więcej turystów. Mieszkańcy zajmują się uprawą winorośli, oliwek i owoców oraz połowem ryb.

Wyspa leży około 13 kilometrów na południe od Korculi, a oddziela je kanał Lastovski. Do 1989 roku Lastovo była zamknięta dla turystów i stanowiła strefę militarną.

Jej powierzchnia wynosi 52,7 kilometrów kwadratowych, najwyższy szczyt to góra Hum (417m n. p. m). Lastovo otacza ponad czterdzieści mniejszych wysepek. Na wyspie nie ma przemysłu i cały archipelag został w 2006 roku uznany za Park Przyrody.

Dawniej wyspa została nazwana przez Rzymian Insula Augusta, co oznacza Wyspę Cesarza. Potem przekształciła się na Lagusto, aż w końcu osiągnęła dzisiejszą formę Lastovo.

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania na wyspie Lastovo:

Miasta na wyspie

Stolicą wyspy jest położone na północy miasteczko Lastovo. Malownicza miejscowość z krętymi uliczkami i domami z różnokolorowymi kominami, ma ponad tysiącletnią historię. Warto wspiąć się do stacji meteorologicznej na wzniesienie Glavica, by stamtąd podziwiać panoramę miasta i całego archipelagu.

Bardziej na południe, nad ukrytą zatoczką, mieści się mała wioska Lucica. Znajduje się w niej kilka domów, które wyglądają jakby wyrastały z morza, a fale prawie rozbijały się o ich mury.

Zaklopatica to rybacka osada położona w uroczej zatoce. Leżąca u jej wejścia wyspa chroni Zaklopaticę przed sztormami. Jest to miejsce w którym bardzo chętnie zatrzymują się turyści i żeglarze.

Atrakcje turystyczne na wyspie Lastovo

Wyspa Lastovo
Wyspa Lastovo
W rejonie wsi Ubli i Pasadur znajdują się pozostałości po koszarach jugosławiańskiego wojska. Sama miejscowość Ubli to główny port na Lastovie, w okolicach którego łowi się słynne langusty. Znajdują się tu również fragmenty bazyliki z V wieku i kamienne sarkofagi.
Warto wybrać się na przylądek Struga do latarni morskiej. Na skale o wysokości około 70 metrów, wybudowano w 1839 roku budowlę z której można podziwiać panoramę okolicy. Na miejscu jest możliwość przenocowania.

Jedną z największych atrakcji wyspy jest obchodzone wiosną święto Poklad. Upamiętnia ono ocalenie Lastova przed katalońskimi piratami w średniowieczu. Podczas święta osioł wiezie kukłę pirata, która następnie jest podpalana. Impreza kończy się całonocnymi tańcami mieszkańców ubranych w kolorowe stroje ludowe. Oprócz tego na wyspie mieści się szkoła nurkowania i wypożyczalnia rowerów i motocykli. Jest możliwość zakwaterowania w agroturystycznym gospodarstwie. Można uprawiać wędrówkę i wspinaczkę górską oraz opalać się na jednej z plaż – Mihajla, Skrivena Luka, Korita, Krucica, Jurjeva Luka, Borova czy otok Saplun. Organizowane są także wycieczki na wyspy Susac, Palagruza i Saplun.

Na Lastovo dostaniemy się promem lub katamaranem ze Splitu, który płynie przez Hvar i Vela Luka na Korculi.

Mapa wyspy Lastovo

Zobacz aktualną mapę wyspy Lastovo:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • lastovo opinie
 • lastovo hum
 • lastovo pogoda
 • wyspa lastovo
 • wyspa lastovo chorwacja majwyzszy szczyt
 • wyspa lostovo

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

1 opinia
 1. Leshkai 3 lata temu
  Odpowiedz

  Lastovo to nieco zapomniana wyspa Chorwacji. Nie ma tam takich dzikich tłumów jak wszędzie, a do tego jest oddalona od Korculi tylko o 13 km.

Wyspa Lastovo w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.