Wyspa Korcula


Już 3729 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Wyspa Korcula jest jedną z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku. Położona jest w południowej części Dalmacji, między wyspami Hvar i Lastovo oraz Półwyspem Peljesac. Cechuje ją bardzo łagodny, śródziemnomorski klimat z gorącym latem bez opadów. Przed chłodnym, kontynentalnym powietrzem chroni ją masyw górski Sveti Ilija. Linia brzegowa jest urozmaicona, a w głębi wyspy pola pokryte są plantacjami oliwek i winorośli. Mieszkańcy utrzymują się z turystyki, rolnictwa i wydobycia białego marmuru.

Piaszczyste plaże

Na Korculi są bardzo zróżnicowane plaże. Szerokie, piaszczyste plaże z łagodnym wejściem do morza znajdziemy w miejscowościach Lumbarda, Bilin Zal czy Luka Korculanska. Natomiast plaże kamieniste ulokowane są między skałami przy małych zatoczkach. Długa linia brzegowa umożliwia nurkowanie, kitesurfing i windsurfing. W większości plaże otoczone są bujnym lasem, który pozwala schronić się przed upałem.

Grecy jako pierwsi skolonizowali Korculę w IV – V wieku p. n. e i nazwali ją Korkyra Melaina (czarna, śniada). Potem kolejno na wyspie rządzili Rzymianie, Goci i Bizantyjczycy, aż w 1420 roku Korcula przypadła Wenecji. Od XVIII wieku należała do Austriaków, a po II wojnie światowej do Jugosławii i obecnie Chorwacji.

Zobacz piaszczyste plaże, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na wyspie Korcula:

Miasta Korculi

Stolicą wyspy jest miasto Korcula. Nazywane często – Dubrownikiem w miniaturze, jest średniowiecznym miasteczkiem wzniesionym na wzgórzu i otoczonym wysokimi murami obronnymi. Zostało zbudowane na planie przypominającym szkielet ryby, aby miały do niego dostęp ciepłe wiatry – jugo, a zimne – bora, nie wdzierały się. W stolicy można udać się na plac św. Marka , gdzie można zwiedzić katedrę św. Marka oraz Pałac Opatów ze skarbcem. Niedaleko znajduje się gotycki pałac Arneri i renesansowy Gabrielis, w którym ma siedzibę Muzeum Miejskie. Dużą atrakcją jest dom Marco Polo, w którym podobno przyszedł na świat. Można wejść na wieżę lub obejrzeć wystawę poświęconą podróżnikowi.

Oddaloną o 6 kilometrów od stolicy, małą miejscowością jest Lumbarda. W okolicy na żyznych glebach, uprawia się winorośl, z której potem produkowane jest znakomite, wytrawne wino. W miasteczku odnaleziono pozostałości pochodzące z czasów greckich. Zwiedzić można średniowieczny kościół oraz letnie, renesansowe rezydencje arystokracji. Odwiedzający Lumbardę przyjeżdżają tu głównie ze względu na piaszczyste plaże. Z Korculi możemy dopłynąć wodną taksówką.

Popularną miejscowością wypoczynkową, w zachodniej części wyspy jest Vela Luka malowniczo położona w zatoce. Otoczona śródziemnomorską zielenią, ma połączenia promowe ze stałym lądem, urocze plaże i typową dalmatyńską zabudowę oraz bazę sportów wodnych. W pobliżu miasteczka znajduje się jaskinia Vela Szpilja, która jest miejscem wykopalisk archeologicznych z okresu neolitu.

Wyspa Korcula
Wyspa Korcula

Jedną z większych, znanych z uprawy winogrona jest miejscowość Blato. Można tu zobaczyć kościół Wszystkich Świętych, loggię z 1700 roku i kasztel rodu Arnerić, gdzie wystawiona jest ekspozycja muzealna. Atrakcją Blato jest taniec wojowniczy, podobny do moreski, wykonywany przez miejscowych podczas uroczystości.

Atrakcje turystyczne

Wyspa znana jest z moreski czyli tańca wojennego z mieczami, który symbolizuje zwycięstwo chrześcijan nad Turkami. Specjalnością Korculi są wyśmienite, wytrawne wina Posip i Grk oraz dobrej jakości oliwa z oliwek.

Na wyspę możemy dopłynąć promem „Marco Polo”. Wypływa on w Rijece przez Split, wyspę Hvar aż do Dubrownika. Latem także promem „Liburnija”, który z Korculi płynie przez Mljet, Dubrownik do Bari. Najczęściej turyści płyną lokalnym promem na trasie Orebić – Domince.

Mapa wyspy Korcula

Ciekawe miejsca, piaszczyste plaże i atrakcje turystyczne, które należy zobaczyć na wyspie Korcula:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • wyspa korcula atrakcje
  • plaze korcula
  • atrajcje korculi
  • korcula atrakcje
  • wyspa korcula
  • korcula chorwacja atrakcje
  • plaze wyspa korcula
  • koscióły na korculi
  • korcula plaże 2017
  • korcula oliwa z oliwek

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Wyspa Korcula w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.