Wyspa Hvar


Już 2314 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Górzysta chorwacka wyspa Hvar położona jest pomiędzy wyspą Brać a Korculą. Jej powierzchnia wynosi niecałe 300 kilometrów kwadratowych, a liczba dni słonecznych sprawia, że wyspa uchodzi za najbardziej nasłonecznioną nad Adriatykiem.

Nazywana jest chorwacką Maderą, ze swoim łagodnym klimatem, skalistymi wybrzeżami i przejrzystą wodą tworzy idealne miejsce na wypoczynek. Uroku dodają jej pobliskie Wyspy Piekielne i malownicze zatoczki. Hvar słynie z uprawy lawendy oraz wąskich, zawieszonych nad przepaściami dróg. Najwyższym szczytem jest góra św. Nikola ( 626 metrów n. p .m), a ludność Hvar zajmuje się rybołówstwem i uprawą winorośli, oliwek, fig oraz ziół. Baza turystyczna jest dobrze rozbudowana, rozwija się tu od prawie 140 lat. Powstało w tym czasie wiele udogodnień i atrakcji dla turystów, m. in wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki sportów wodnych oraz szkoły nurkowe. Plaże na wyspie są przeważnie kamieniste i żwirowe.

Wyspa Hvar
Wyspa Hvar

Miasta i atrakcje na Hvarze

Głównym ośrodkiem jest Hvar, położony w południowo – zachodniej części wyspy. Można zobaczyć tu twierdzę Spanjol z obronnymi murami i zbiorem pozostałości po rozbitych, starożytnych statkach. W centralnej części Hvaru jest plac Trg sv. Stjepana, który dzieli miasto na część południową i północną. Znajduje się tu najstarszy, nadal czynny, teatr publiczny oraz tuż obok galeria współczesnej sztuki chorwackiej. Największym budynkiem jest katedra św. Stefana, w której można podziwiać relief – Biczowanie Chrystusa. Przy zatoczce mieści się XV- wieczny zespół klasztorny Franciszkanów wraz z kościołem Matki Boskiej Miłosierdzia. Aby zażyć kąpieli w morzu, można udać się wodną taksówką na pobliskie wyspy Piekielne, które kursują z okolic rynku.

W północno – zachodniej części wyspy położone jest miasteczko Stari Grad. Jest to ważny węzeł komunikacyjny, zawija tu m. in prom Marco Polo relacji Rijeka – Dubrownik. Stari Grad jest starszy od Hvaru. Był pierwszym miejscem osadnictwa na wyspie. Najbardziej znanym zabytkiem jest pałac Hektorovicia, który łączy cechy budowli mieszkalnej z obronną. Warto udać się również do Muzeum Starego Gardu, gdzie można zobaczyć eksponaty z wykopalisk archeologicznych oraz poznać historię miasta. Pomiędzy Stari Gradem, Jelsą i Vrboską rozciąga się równina Starogradskie Polje, gdzie natrafiono na znaleziska pochodzące ze średniowiecza, a nawet prehistorii. Dolina została w 2008 roku wpisana na listę UNESCO.

Zobacz film promujący atrakcje turystyczne wyspy Hvar:

Znaną miejscowością turystyczno – wypoczynkową jest Jelsa. Posiada ona liczne zatoczki w których można zażywać kąpieli oraz rozbudowaną bazę stworzoną dla turystów. W miasteczku można zwiedzić pozostałości po antycznym osadnictwie oraz udać się na spacer do wyjątkowo urokliwego parku Perivoj. Niedaleko Jelsy jest wioska Humac, która jest jednym z najstarszych osiedli na wyspie. Położona jest na wysokości 350 metrów n. p. m i rozciąga się tu panorama na wyspę Brać i riwierę Makarską. W pobliżu znajduje się jaskinia Grapceva spilja z pozostałościami osadnictwa z neolitu. Nieopodal warto zobaczyć ruiny twierdzy Galesnik, która powstała w trudno dostępnym miejscu oraz warownię Tor, dzięki której kontrolowano morską przestrzeń na okolicznych wyspach. Podróżując samochodem można wybrać się do wsi Zavala, gdzie rozpoczyna się trasa widokowa wzdłuż wybrzeży Hvaru.

Vrboska

Małe miasteczko położone ok 3 kilometry od Jelsy, nazywane jest małą Wenecją. Vrboska połączona jest wieloma kamiennymi mostkami, w jej centrum stoi renesansowy kościół NMP. Świątynia miała służyć także do obrony przed Turkami. Kościołami godnymi uwagi są jeszcze: św. Wawrzyńca oraz leżący bliżej morza kościół św. Piotra. Warto wybrać się także do muzeum rybackiego, które urządzono w starym domu rybackim.

Jak się dostać na wyspę Hvar?

Na wyspę Hvar dopłyniemy promem ze Splitu, Rijeki, Dubrownika, Korculi, Bracu, Drevnika oraz kilku miast włoskich.

Mapa wyspy Hvar

Oznacz na aktualnej mapie turystycznej wyspy Hvar ciekawe miejsca, plaże oraz atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić i zobaczyć:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • hwar mapa plaże
  • hvar atrakcje
  • ceny na wyspie hvar
  • wyspa hvar atrakcje
  • wyspa hvar
  • stari grad hvar atrakcje wodne
  • mapa hwaru
  • jaskinie na hvarze
  • jaskinia hvar dni zwiedzania
  • jaskinia grapceva wstęp

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Wyspa Hvar w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.