Wyspa Brać


Już 3860 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Wyspa Brać ma kształt zupełnie inny, niż pozostałe chorwackie wyspy. Na ich tle jest zdecydowanie bardziej krągła. Brać jest także największą wyspą południowej Dalmacji. Jej powierzchnia to prawie 400 kilometrów kwadratowych. Na wyspie znajduje się także najwyższy szczyt adriatyckich wysp – Vidova gora (778 m n. p. m). Krajobraz Brać jest zdecydowanie górzysty, a widoki obfitują w błękitne morze oraz zielone lasy piniowe i makię. Na jej południowym wybrzeżu dominują zjawiska krasowe oraz białe zbocza gór, opadające do lazurowej wody.

Pogoda

Klimat wyspy przyciąga co roku rzesze turystów spragnionych ciepłego morza oraz słonecznej pogody. Lata tu są suche i wyjątkowo słoneczne (2700 godzin w ciągu roku), a dobra pogoda utrzymuje się niemalże przez cały rok. Średnia temperatura wody wynosi tu około 22 stopnie. Zimy natomiast są wyjątkowo łagodne. Na urlop można śmiało przyjechać tu już od maja, aż do października.

Atrakcje na wyspie Brać

Wśród odwiedzających gości Chorwację, to właśnie Brać jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp. Większa jej część jest pokryta zieloną roślinnością, a ludność tu zamieszkująca uprawia winorośl, oliwki, owoce oraz tytoń. Na wyspie od wielu lat wydobywa się także biały marmur. Z niego zrobione są różne znane budowle światowe, między innymi: Biały Dom w Waszyngtonie, Pałac Dioklecjana w Splicie czy Parlament w Budapeszcie.

Piaszczyste plaże w tym jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych na świecie, atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i odwiedzić na wyspie Brać:

Linia brzegowa wyspy Brać jest mocno urozmaicona i poprzecinana licznymi zatoczkami i plażami. Najatrakcyjniejszą z nich i najbardziej znaną jest żwirkowa plaża Zlatni rat. Może ona zmieniać swój kształt, w zależności od kierunku wiatrów. Całą wyspę przecina asfaltowa droga, która prowadzi do wszystkich chętnie odwiedzanych miasteczek przez turystów: Supetaru, Nerezisća, Pucisća, Selca i Bolu.

Co warto zobaczyć?

Wyspa Brać
Wyspa Brać
Wyspa Brać jest dobrym miejscem do objazdowego zwiedzenia. Warto zajrzeć do największego miasta na Bracu – Supetaru. Jest ono dobrą bazą wypadową do innych miejscowości, gdyż łączy się z nimi komunikacją autobusową. To właśnie tu z przystani promowej możemy dotrzeć do pobliskiego Splitu. Supetar otoczony jest po obu stronach plażami, jednak nie ma tu tłoku. Jeśli chodzi o zwiedzanie, to warto zobaczyć kościół św. Łukasza oraz mauzoleum rodu Petrinović, które jest umiejscowione na cyplu Sveti Nikole, na cmentarzu. Z kolei Nerezisća położony w zachodniej części wyspy, jest dobrą bazą wypadową do pustelni Blaca, gdzie duchowni wraz z ochotnikami wybudowali przyklejone do ściany skalnej budynki. Od Nerezisća oddalony jest także o około 8 kilometrów szczyt Vidova gora, z którego rozciągają się malownicze widoki na Hvar, Zlatni rat i Korculę. Kolejną miejscowością wartą odwiedzenia jest Pucisća, gdzie wydobywany jest marmur. To tutaj w tym sennym miasteczku, mieści się założona w 1909 roku Szkoła Rzeźbiarstwa, która nadal kształci swoich uczniów. Warte zobaczenia jest także miasto Selca ze swoim kościołem parafialnym i wieżą w kształcie piramidy. Na jego tyłach urządzono tu park Wdzięczności, gdzie możemy zobaczyć popiersia różnych znakomitości (m. in prezydenta Chorwacji). Jednak najbardziej znaną i najpopularniejszą miejscówką na wyspie Brać jest zdecydowanie miasto Bol. Miejscowość słynie z plaż, które ciągną się przez około 15 kilometrów. Najsławniejszą z nich i głównym celem przyjazdów jest Zlatni rat. Jej popularność sprawia, że w szczycie sezonu może być tu problem ze znalezieniem miejsca do plażowania. Wysunięty w głąb morza cypel jest znakomitym miejscem do uprawiania sportów wodnych, w szczególności – ze względu na wiejące wiatry – windsurfingu. W samym mieście Bol warto obejrzeć galerię im. Branko Deskovica, w której zgromadzono obrazy i rzeźby brackich artystów. Kilka kilometrów od Bolu, w osadzie Murvic znajduje się również ciekawa Smocza Jaskinia, w której zobaczymy dziwne płaskorzeźby, wykonane prawdopodobnie przez średniowiecznego mnicha.

Jak się dostać na wyspę Brać?

Na wyspę dopłyniemy promami z Makarskiej (3 razy dziennie, w sezonie co 3 godziny) oraz ze Splitu (kilka razy dziennie, w sezonie co 1,5 godziny). Na wyspie jest także niewielkie lotnisko, na którym w sezonie lądują samoloty czarterowe. Większe lotnisko międzynarodowe mamy w Splicie.

Aktualna mapa wyspy Brać

Zobacz ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne na wyspie Brać:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • wyspa brac ceny żywności
 • wyspa brać atrakcje
 • ceny żywności na wyspie Brać
 • co warto zobaczyć na wyspie brać
 • wyspa brać cennik
 • wyspa brac ceny
 • atrakcje wrzesniowe na wyspie bol 2017
 • selca brać
 • ATRAKCJE WYSPY BRAĆ
 • wyspa brać pogoda

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

2 komentarze
 1. Atka 2 lata temu
  Odpowiedz

  W tym roku po raz kolejny spędzamy wakacje na Bolu. Brać to prawdziwy skarb natury, a pogoda praktycznie zawsze dopisuje. Wśród moich znajomych, wiele osób zostało skuszonych pozytywną opinią i naszymi zdjęciami z wyspy. Część z nich wybiera się razem z nami na tegoroczne wakacje :)

 2. Andżela 1 rok temu
  Odpowiedz

  Chciałabym wybrać się tam z dziećmi (podrośniętymi:P) – czy w sezonie, chodzi mi o lipiec, łatwo tam o nocleg, czy raczej trzeba z dużym wyprzedzeniem o to zadbać?

Wyspa Brać w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.