Slawonia


Już 1468 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Na pólnocno – wschodnim krańcu Chorwacji znajduje się żyzna kraina Slawonia. Położona jest pomiędzy trzema rzekami: Drawą, Sawą i Dunajem. Sąsiaduje z Serbią, Węgrami oraz Bośnią i Hercegowiną. Panuje tu klimat kontynentalny z ciepłym latem i obfitymi opadami oraz chłodną, długą zimą. Slawonia leży w dorzeczu, na bardzo żyznych glebach, na których uprawia się pszenicę, kukurydzę, buraki cukrowe, konopie i len. Teren obfituje w sady owocowe oraz winnice. Wokół rosną bujne lasy liściaste, które były terenami zalewowymi pobliskich rzek. Region ten nazywany jest Spichlerzem Chorwacji lub Złotą Slawonią – dlatego iż latem, pola uprawne wyglądają jak pokryte złotem. Ta płodna ziemia spowodowała ogólny rozkwit tej krainy. Jest to obszar z dobrze rozwiniętym przemysłem, a w miastach można zaobserwować pełną przepychu architekturę.

Historia Slawonii

Slawonia
Batina
Slawonia dzięki swojej burzliwej historii, będąc pod panowaniem różnych władców, posiada wiele interesujących zabytków oraz architekturę łączącą urocze kamieniczki z postkomunistycznymi budynkami. Region oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, od spacerów nadrzecznymi deptakami,, przez leśne wyprawy, po wędrówki szlakami gór Papuk. Miłośnicy wodnych atrakcji mogą zażywać kąpieli w licznych basenach i rzekach, można nurkować i spróbować spływu w dół rzeki. Ze względu na warunki przyrodnicze jest to idealne miejsce dla wędkarzy. Tereny górzyste nadają się do wspinaczki i kolarstwa górskiego. Dla wypoczywających przygotowano liczne boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę czy grę w tenisa. Znajdują się tu także stadniny konne, więc można skorzystać z przejażdżek. Organizowane są liczne festiwale folklorystyczne, najbardziej znanymi są Vinkovackie Jesienie, Đakovacki Vezovi i Brodsko Kolo. Na melomanów czekają koncerty sakralne w Katedrze w Dakovie oraz Wieczory Barokowe w Varazdinie. Miłośnikom nocnego życia nie zabraknie lokali rozrywkowych otwartych do samego rana.

Ważne miasta i atrakcje Slawonii

Centralnym ośrodkiem Slawonii jest Osijek. Przepływająca rzeka Drawa, czynią Osijek ważnym miastem portowym. Warto zwiedzić tu dzielnicę Tvrdę (twierdza), która pełni funkcję starówki. Twierdza zachowała swój barkowy charakter. Na placu Trójcy Świętej stoi morowa kolumna – pomnik ofiar XV wiecznej epidemii, a niedaleko znajduje się Muzeum Slawonii. Warty obejrzenia jest też kościół Św. Michała ze swoimi bliźniaczymi wieżami, w którym zachowane są cenne przedmioty i szaty kościelne. Całą Twierdzę otaczają wały obronne, a wejście do niej prowadzi przez miejską bramę. Wzdłuż Drawy ulokowane są promenady spacerowe, które zachęcają do pieszych wycieczek. Miłośnicy przyrody mogą wybrać się do pobliskiego rezerwatu przyrody – Kopacki Rit. Znajdują się tam największe i najatrakcyjniejsze bagna w Europie, które zamieszkuje 285 gatunków ptaków. Rezerwat chroni tereny ujścia Drawy oraz dwóch jezior: Kopacewo i Sakadasko. Kopački Rit można zwiedzać statkiem panoramicznym, łodzią, a nawet powozem konnym.

W miejscowości Dakovo stoi jedna z najwspanialszych katedr w Chorwacji – Św. Piotra. Zbudowana jest w stylu neoromańskim i bizantyjskim, a jej charakterystyczny czerwony kolor sprawia, że łatwo ją rozpoznać. Wewnątrz katedry, w krypcie, pochowany jest jej największy orędownik Josip Juraj Strossmayer.

Warto również udać się do Vukovaru, niegdyś najpiękniejszego naddunajskiego ośrodka, aktualnie odbudowywanego po wojnie domowej. Godnym zobaczenia jest zamek hrabiów Eltz z XVII wieku i symbol miasta – wieża ciśnień. Około pięć kilometrów od miasta znajduje się archeologiczne wykopalisko, z którego wydobyto wiele ceramicznych naczyń, w tym najbardziej znaną Vucedolską Gołębicę. Dzięki temu odkryciu cała kultura tych czasów została nazwana – Vucedolską.

Specjały kulinarne Slawonii

Jeżeli chcemy spróbować lokalnego wina, możemy udać się do niewielkiego miasteczka Ilok. Jest ono znane z wieloletnich tradycji winiarskich i dobrze zaopatrzonych piwniczek.
Z lokalnej kuchni warto skosztować pikantnej wędliny zwanej – kulen. Typowym slawońskim specjałem jest również čobanac – danie, przygotowywane z wielu rodzajów mięs, oraz paprykarz rybny robiony ze słodkowodnych gatunków ryb.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • croatiaholidays pl
  • slawonia
  • wykopaliska w Dakovo

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

1 opinia
  1. Arturro 3 lata temu
    Odpowiedz

    No proszę croatiaholidays lepsze niż encyklopedia, wszystko jest zarys historyczny i nawet lokalne specjały ;)

Slawonia w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.