Plitwickie Jeziora


Już 22744 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.9 / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedno z miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Chorwacji. Znajduje się tu szesnaście niewielkich, ale niezwykle urokliwych jezior, poprzedzielanych wapiennymi barierami, które miejscami tworzą wodospady. Obszar tego Parku Narodowego został wpisany w 1979 roku na światową listę UNESCO. Cały ten chroniony teren jest położony mniej więcej pośrodku Chorwacji. Można go zwiedzić po drodze, jadąc na wybrzeże. Same jeziora Plitwickie zajmują tylko niewielką część samego parku – około jednego procenta. Reszta z prawie 300 kilometrów kwadratowych, to tereny zielone, porośnięte lasami, łąkami i pastwiskami. W parku znajdują się także jaskinie krasowe, które jednak nie są udostępnione do zwiedzania dla turystów oraz potoki i aż ponad 90 wodospadów. Obszar chroniony obejmuje również źródło rzeki Korana, wraz z otaczającymi je drzewami (buk, jodła, świerk), które zachowały cechy lasów pierwotnych. Na obszarze Parku Narodowego Jezior Plitwickich rośnie ponad 50 gatunków storczyków europejskich. Można tu także spotkać zwierzęta, między innymi niedźwiedzia brunatnego, salamandrę plamistą oraz żółwie błotne. Teren ten jest także siedliskiem prawie 140 gatunków ptaków.

Historia parku

Park Narodowy Jezior Plitwickich założono już w 1949 roku. Jednak w 1991 roku obszar ten stał się miejscem, w którym padły pierwsze strzały podczas wojny z Serbią. Park udało się odbić dopiero po czterech latach i odtąd na stałe jest on w granicach Chorwacji. Podczas zmagań wojennych przyroda nieco ucierpiała (głównie ryby poławiane przy pomocy dynamitu oraz spłoszone ptaki).

Zobacz jak z lotu ptaka wygląda Park Narodowy Plitwickich Jezior:

Atrakcje

Jeziora Plitwickie tworzą dwa ciągi, kaskadowo połączonych ze sobą zbiorników. To sprawia, że jeziora dzielą się na Górne oraz Dolne. Zbiorniki zasilane są wodami powierzchniowymi, między innymi potokiem Crna rijeka oraz Bijela rijeka. Jeziora rozdzielają wapienne groble, które spiętrzając się tworzą wodospady. Na terenie Parku jest ich aż 90, a największym z nich jest wodospad Veliki slap. Woda w jeziorach ma najróżniejsze odcienie zieleni i turkusu i jest do tego niezwykle przeźroczysta. Spokojnie można obejrzeć tu pływające w nich rybki oraz życie podwodne. Obszar całego parku zmienia swoje kolory w zależności od pory roku. Warto więc odwiedzić go kilkukrotnie, by zrobić różne, nadal bardzo efektowne zdjęcia. Podobno największa paleta barw występuje podczas jesieni. Po parku poruszamy się pieszo lub za pomocą statków elektrycznych, czy też panoramicznej kolejki. Można tu także spróbować wspinaczki górskiej, czy też pojeździć na rowerze, a nawet na nartach. Warto urządzić sobie spacer do ciemnozielonego jeziora Prosćanskie, położonego 636 metrów na poziomem morza oraz okrągłego jeziora Okrugljak (613 metrów) i pobliskiego Labudowacki slap ze siecią podwodnych jaskiń. Z niektórymi nazwami zbiorników wiążą się także ciekawe legendy, np. Ciganowac, Kozjak, Gavanovac.

Jak zwiedzać Plitwickie jeziora?

Łączna powierzchnia wszystkich jezior wynosi ponad 200 hektarów. Wzdłuż nich poprowadzone są drewniane pomosty, po których możemy spacerować i przyglądać się z bliska kaskadom i porastającej wokół roślinności.

Godziny otwarcia parku Plitwickie Jeziora:

Godziny otwarcia parku Plitwickie jeziora
Godziny otwarcia parku Plitwickie jeziora – Źródło: np-plitvicka-jezera.hr

Więcej znajdziesz na oficjalnej stronie parku pod adresem https://np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/hours-of-operation/

Plitwickie Jeziora
Plitwickie Jeziora
Do Parku prowadzą dwa wejścia. Najlepiej wybrać wejście numer jeden, poprowadzi ono taką trasą, by zobaczyć wszystkie najładniejsze miejsca. W opcji numer dwa, wchodzimy w połowie trasy i musimy się nieco cofnąć. Kupując bilet, otrzymujemy zarazem mapkę całej lokacji w cenie biletu. Przy jej pomocy możemy wybrać odpowiadającą nam drogę (oznaczoną literkami) i zacząć zwiedzać. Każda trasa ma różny czas zwiedzania, od najkrótszego dwu godzinnego (A), przez średni cztero – sześcio godzinny (C), po najdłuższy sześcio – ośmio godzinny (K). Aby spokojnie wszystko zobaczyć wystarczy średniej długości trasa. Ważne by na wędrówkę zabrać jakiś prowiant oraz cieplejszą odzież, gdyż pogoda w parku, nawet latem, jest trochę chłodniejsza. Pamiętać trzeba także o tym, że bilet będzie nam potrzebny przy wszelkiego rodzaju transporcie na terenie całego kompleksu Jezior Plitwickich. Park jest otwarty przez cały rok, od godziny 7 do 20 (wiosną i jesienią o 2h krócej, zimą do 16). Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, młodzież (7 – 18) płaci 80 kun, studenci 110 kun, a dorośli 180 kun w sezonie letnim (lipiec – sierpień). W innym terminie bilety są zdecydowanie tańsze.

Mapa Parku Narodowego Plitwickie Jeziora

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • plitwickie jeziora
 • jeziora plitwickie
 • jeziora plitwickie cennik
 • plitwickie jeziora cennik
 • plitwickie jeziora cennik 2017
 • plitwickie jeziora cennik 2016
 • plitwickie jeziora cennik 2018
 • jeziora plitwickie cennik 2017
 • jeziora plitwickie cena
 • plitwickie jeziora chorwacja

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

5 komentarzy
 1. Matylda Janicka 2 lata temu
  Odpowiedz

  Plitwickie jeziora warto zobaczyć! Nawet jeśli cennik trochę odstrasza, to miejsce wszystko wynagrodzi. Nie będziecie żałowali, ani wydanych pieniędzy, ani samej wycieczki. Widoki zapierają dech w piersiach.

 2. Izzy 2 lata temu
  Odpowiedz

  Bilety wydają się drogie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w to są wliczone: jazda autobusem na całej trasie i wycieczka parowcem. Naprawdę warto, bo wrażenia są niezapomniane

 3. Mikra 2 lata temu
  Odpowiedz

  Czy w tych jeziorach jest dozwolona kąpiel? Marzę o tym, żeby tam pojechac, ale kąpiel w takich cudach, to już by była bajka.

 4. croatia 2 lata temu
  Odpowiedz

  Niestety z tego co pamiętamy to nie… inaczej nie były by tak piękne….. ale można się kąpać na wodospadach KRK’a : )

 5. 12lea6 1 rok temu
  Odpowiedz

  Fajnie, że tak długo godziny otwarcia:) No i moje córki jeszcze się załapią na tańszy bilet.

Plitwickie Jeziora w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.