Parki narodowe w Chorwacji


Już 3140 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

W Chorwacji jest osiem parków narodowych. Obok znanego Parku Narodowego Jezior Plitwickich oraz Parku Narodowego Krka, są jeszcze Parki: Brijuni, Kornaty, Mljet, Paklenica, Risnjak i Północny Velebit. Wszystkie one powstały w celu ochrony unikatowej przyrody z całą swoją fauną i florą i zajmują około ośmiu procent powierzchni całej Chorwacji. Wszystkie oferują także wypoczynek w plenerze oraz możliwość obcowania z nietkniętą, prawie dziką naturą. Również amatorzy aktywnego spędzania swojego czasu znajdą coś tu dla siebie.

Parki narodowe w Chorwacji możemy podzielić na trzy grupy. Na te ochraniające malownicze miejsca z wodospadami (Plitwickie jeziora i Krka), chroniące unikatowe tereny górzyste (Risnjak, Północny Velebit i Paklenica) oraz wodno – wyspowe (Mljet, Kornati i Brijuni). Pierwszą grupę mamy (tu) opisaną.

Parki Narodowe w górach

Park Narodowy Risnjak, położony jest niedaleko od miasta Rijeki, a jego nazwa pochodzi od ssaków z rodziny kotowatych – rysi, zamieszkujących ten obszar. Praktycznie cały teren parku pokrywają lasy, w których oprócz rysi, zamieszkują niedźwiedzie, żbiki, jelenie, sarny, kozice oraz liczne gatunki ptaków np. głuszce. Jego powierzchnia to ponad 3000 hektarów, a ochroną objęta jest część Gorskiego Kotaru, w tym szczyty Veliki Risnjak (1528m n. p. m), Mali Risnjak (1448m n. p. m), Tisovac (1172m n. p. m) i Cajtanik (1406m n. p. m). Park Narodowy Risnjak powstał w 1953 roku, obecnie prawie dwie trzecie jego obszaru jest pod ścisłą ochroną. W parku możemy podziwiać wapienne skały poddane procesom krasowym, w tym wyżłobione jaskinie. Można tu uprawiać trekking, kolarstwo górskie, a także wędkarstwo. Chętni mogą się powspinać po ścianach gór, albo zejść do jaskiń. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą się udać na szlak Veliki Risnjak, który dostarcza wrażeń na 4 godziny. Dla mniej wprawionych wędrowców jest polecana ścieżka edukacyjna Leska (4,2 km). Wejście do Parku znajduje się we wsi Bjela Vodica, nieopodal Crni Lug.

Parki Narodowe w Chorwacji
Parki Narodowe w Chorwacji
Park Narodowy Północny Velebit obejmuje kilka masywów górskich, które są porozdzielane wąwozami. Obszar ten jest pokryty różnymi formami krasowymi, gdzie odkryto już ponad 150 grot i pieczar. To właśnie tu znajduje się najgłębsza na świecie jaskinia – Lukina jama. Teren parku obejmuje około 109 kilometrów kwadratowych i jest on nieco oddalony od głównych dróg. Można tu podziwiać widoki ze szczytów gór oraz porozsiewane gdzieniegdzie pozostałości po starej wiejskiej zabudowie. Najpopularniejszą drogą przecinającą ten obszar, jest mierzący 57 kilometrów szlak Premuzićeva. Podczas wędrówki tą trasą możemy podziwiać najpiękniejsze fragmenty Północnego Velebitu.

Park Narodowy Paklenica powstał w 1949 roku i swoją ochroną obejmuje najładniejszą i najwyższą część gór Velebitu. W tym dwa wąwozy Velika Paklenica i Mala Paklenica oraz różne formy krasowe i jaskinie. To właśnie tu znajduje się ważne centrum alpinizmu, oferując ponad 400 tras wspinaczkowych oraz wiele szlaków turystycznych. Trasy te są jednak przeznaczone raczej dla obytych wędrowników, gdyż część z nich przebiega nad przepaściami, a warunki – jak to w górach – mogą być bardzo zmienne. Dla alpinistów największą atrakcją jest z pewnością pionowa ściana – Anića Kuk. Na terenie tego parku jest także morfologiczny unikat – jaskinia Manita peć, z mnóstwem stalaktytów i stalagmitów. Paklenica to również oaza dla ponad 200 gatunków ptaków oraz motyli górskich i drapieżników (wilki, niedźwiedzie, rysie). Wejście do parku znajduje się we wsi Marasovići (2 km od Stari Gradu).

Parki narodowe na wyspach

Park Narodowy Brijuni obejmuje dwie wyspy: Veli Brijuni i Mali Brijuni oraz 12 mniejszych wysepek. Większość z nich jest zamieszkana tylko przez ptactwo. Park ma powierzchnię prawie 40 kilometrów kwadratowych i utworzono go w 1983 roku. Dwie większe wyspy są porośnięte bujną roślinnością, która sięga nawet ośmiu metrów wysokości. Oprócz możliwości zobaczenia prawie 600 gatunków roślin, można tu odwiedzić także park safari (jelenie, zebry, strusie). Na tym obszarze są również liczne pozostałości po budownictwie starożytnych Rzymian i mieszkańcach Bizancjum. Godna uwagi jest bizantyjska bazylika św. Marii oraz ruiny rzymskiej willi w zatoce Verige. Na terenie parku można wypożyczyć rowery albo pograć w golfa.

Park Narodowy Kornati w swoich granicach ma 147 skalistych wysepek. Został utworzony w 1980 roku i ochroną obejmuje nie tylko wyspy, ale także przybrzeżne wody. Łowienie w tym miejscu ryb, podlega ścisłym wymogą. A na teren parku można dostać się jedynie morską drogą. Jeśli płyniemy tu własnym wodnym sprzętem, będziemy mogli zatrzymać się tylko w jednej z dwóch marin: na wyspie Zut i na wyspie Piskera. Zwiedzanie Parku Narodowego Kornati odbywa się zazwyczaj w formie zorganizowanej. To raj dla żeglarzy, płetwonurków oraz wielbicieli świeżych ryb i owoców morza (w okolicy jest około 20 restauracji). Jednak na połów ryb, czy nurkowanie trzeba mieć zezwolenie. Morze na tym obszarze kryje także liczne ruiny starożytnych rzymskich budowli.

Park Narodowy Mlejt obejmuje dwa jeziora na wyspie, połączone kanałem Solime z Morzem Śródziemnym. Większe ma nazwę Veliko jezero i powierzchnię 145 hektarów, mniejsze to Malo jezero o wielkości 24 hektarów. Oba są nieco bardziej słone, niż woda morska okalająca Mljet. Na Veliko jezero znajduje się wyspa Sveta Marije (Św. Marii), na której został wybudowany w XII wieku klasztor Benedyktynów. Można tam dopłynąć stateczkiem z Pristaniste i z Mali Most. Na miejscu możemy zjeść w restauracji znajdującej się na wyspie. Wokół obu jezior poprowadzone zostały malowniczo – widokowe trasy. Spacer wokół Malo jezero trwa około 1, 5 godziny i dodatkowym bonusem jest fakt, że można się w nim wykąpać. Trasą idealną do robienia fotek nad Veliko jezero jest południowy jego brzeg. To właśnie stąd można uchwycić najlepszy widok na wyspę Sveta Marije. Do Parku Narodowego Mljet można dopłynąć promem z Dubrownika lub statkiem turystycznym z Korculi, Hvaru, Braci, z Makarskiej oraz z półwyspu Peljesac.

Więcej o parkach narodowych w Chorwacji, które musisz odwiedzić znajdziesz na wikipedii – pod tym adresem. Zachęcamy też do relacjonowania Waszych wypadów w opiniach poniżej.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • chorwacja parki narodowe
 • chorwacja narodowe
 • park narodowy velebitu płółnocnego
 • parki na chorwacji
 • parki narodowe chorwacja
 • parki narodowe w chorwacji zagrzeb krka
 • parki w chirwacji

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

1 opinia
 1. EllenaB. 2 lata temu
  Odpowiedz

  Ze wszystkich parków w Chorwacji w których byłam, zdecydowanie Krk-a był tym najładniejszym, który zrobił na mnie największe wrażenie. Malownicza przyroda, wodospady i jeziora, w których można się wykapać, tworzą prawdziwy raj na ziemi. Na zwiedzanie warto przeznaczyć cały dzień, który i tak nie starcza by pozachwycać się tymi widokami ;)

Parki narodowe w Chorwacji w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.