Park Narodowy KRKA


Już 7701 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę jest Park Narodowy Krka. Został on utworzony w celu ochrony przyrody wraz z dolnym i środkowym odcinkiem rzeki Krka (od Knina do Skradin). Oferuje on równie piękne widoki i liczne atrakcje, co znacznie częściej odwiedzany Park Narodowy Jezior Plitwickich. Teren ten przyciąga co roku rzesze turystów licznymi jeziorami, kaskadami oraz wodospadami rozsianymi na obszarze 109 kilometrów kwadratowych, które robią wrażenie. Park ten jest usytuowany w Środkowej Dalmacji, niedaleko Szybenika. Może być świetnym wypadem, na wakacjach spędzanych w południowej części Chorwacji.

Historia parku

Teren ten został objęty ochroną w 1985 roku. Obejmuje on również małą wysepkę Visovac, gdzie w XIV wieku osiedlił się koczowniczy lud – Augustynów, który wybudował tu kościół oraz klasztor. Ta druga budowla stała się schronieniem w 1445 roku, kiedy to uciekający z Bośni Franciszkanie ją zamieszkali. I tak żyją tu do dziś z przerwą (20 letnią) w XVII wieku z powodu najazdu Turków. W klasztorze obecnie możemy podziwiać pamiątki z tamtych czasów, w tym niezwykłą bibliotekę, która w swoich zbiorach ma ponad sześćset tureckich dokumentów oraz pierwsze wydane na świecie książki.

Atrakcje parku KRKa

Największą atrakcją Parku Narodowego Krka są zdecydowanie spektakularne wodospady i liczne kaskady. Po samym parku można spacerować specjalnymi ścieżkami wokół rozlewisk lub po drewnianych pomostach, jednak by zobaczyć więcej, trzeba wsiąść na statek (płatny dodatkowo) i podpłynąć nieco dalej.

Zobacz jakie atrakcje i ciekawe miejsca kryje w sobie Park Narodowy Wodospadków KRK:

Najbardziej malowniczym, największym i najczęściej fotografowanym wodospadem jest Skradinski Buk. Liczy on prawie 800 metrów długości, w tym 17 kaskad o szerokości 200 – 400 metrów. Spada on w otoczeniu bogatej flory i fauny, o czym informują nas pobliskie tabliczki informacyjne. To z nich możemy się dowiedzieć, że w rzece Krka żyje np. 10 gatunków endemicznych ryb. Sam park jest także miejscem najliczniej odwiedzanym i zamieszkiwanym w Europie przez ptaki. Drugą dużą atrakcją jest wodospad Roski Slap. Na długości 650 m, tworzy go dwanaście kaskad o wysokości 25,5 metra. Wodospad ten jest trochę mniej spektakularny od Skradinskiego Buka i lepiej go podziwiać z pokładu statku. Płynąc do wodospadu Roski Slap, po drodze dopływamy także do wyspy Visovac (tą z klasztorem) i mamy około pół godziny na zwiedzanie. Z kolei na lewym brzegu rzeki Krka znajdują się młyny, które służą do mielenia pszenicy i kukurydzy, a co po niektóre są czynne, aż do dziś. Co ciekawe w Parku Narodowym Krka można się kąpać w wyznaczonych miejscach. Warto więc na wycieczkę zabrać ze sobą strój kąpielowy, czy też kąpielówki. Jaskinie również występujące na terenie parku, nie są niestety udostępnione dla zwiedzających, ponieważ zamieszkuje je zagrożony gatunek nietoperza. Dodatkowo są tam także kruche pozostałości po rzymskiej kulturze.

Jak poruszać się po parku?

Park Narodowy KRKa
Park Narodowy KRKa
Wejścia do parku są trzy w: Skradinie, Roskim Slapie i Lozovacu. Ten ostatni posiada duży płatny parking oraz rozbudowaną infrastrukturę dla turystów. Można stąd udać się autobusem pod wodospad Skradinski buk. Alternatywą jest zejście samemu w dół, do wodospadu, a wrócić pod górę już autobusem. Przejazd jest wliczony w cenę biletu. W sezonie za wejściówki trzeba zapłacić 150 kun dorosły i 90 kun młodzież (7 – 18 lat), dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

W parku nie ma zbyt wielu dróg, by spacerować i zwiedzać go pieszo. Najczęściej wsiadamy więc w dodatkowo płatne statki, które kursują do wyspy Visovac lub miasteczka Skaradin.

Wodospady Krka
Wodospady Krka

Taki widok jak powyżej przechodzi na razie do historii. Od czerwca tego roku, obowiązywać będzie bowiem absolutny zakaz kąpieli u podnóża wodospadów Krka.

Nie ma co ukrywać, że możliwość kąpieli tuż obok naprawdę robiącego wrażenie wodospadu Skradinski Buk, była jedną z najwiekszych atrakcji przyciągających do tego parku. Z użytku ma zostać wyłączony dokładnie fragment od mostu w dół rzeki. Obecnie w miejscu w którym, przy odpowiednim poziomie wody, turyści mogli wchodzić do wody, ma zostać ustawiony drewniany płot.

Decyzję taką podjęto ze względu o obawę przed kompletną dewastacją tego terenu. Z roku na rok tysiące odwiedzających, krok po kroku zadeptują ten przyrodniczo bogaty teren. Chodzi też o samo bezpieczeństwo turystów. W tym celu już od zeszłego roku jest ustalony limit 10 tysięcy osób, które mogą jednocześnie przebywać w pobliżu tego wodospadu. Reszta musi poczekać na swoją kolej lub udać się w inna część parku. Teraz dodatkowo będzie obowiązywał zakaz kąpieli.

Mapa Parku Narodowego Wodospady KRKa

Aktualna mapa parku KRK:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • wodospady krka cennik 2017
 • wodospady krka cennik
 • park krka cennik
 • wodospady krka cena
 • wodospady krk cennik 2017
 • rezerwat krka cennik
 • park krka ceny
 • wodospady krk cennik 2018
 • park narodowy krka cennik
 • wodospady krka

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

1 opinia
 1. zofia 3 lata temu
  Odpowiedz

  Moim wielkim marzeniem jest znaleźć się w tym parku, chyba muszę w końcu zacząć oszczędzać.

Park Narodowy KRKA w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.