Lotniska w Chorwacji


Już 3246 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Planując wypoczynek w Chorwacji, w szczególności jeśli podróż odbywamy samolotem, warto znać kilka przydatnych informacji na temat najważniejszych lotnisk tego państwa.

Lotnisko w Zagrzebiu

(kod IATA: ZAG, kod ICAO: LDZA)
To międzynarodowe lotnisko leży 17 km na południowy wschód od stolicy. Jest największym portem lotniczym w Chorwacji, pełni funkcje ekonomiczną i polityczną, łącząc Chorwację z resztą Europy. Lotnisko sukcesywnie się rozwija, przy pomocy podmiotów regionalnych i zagranicznych.

Lotniska w ChorwacjiNa pasażerów czeka jeden terminal, który oferuje różne udogodnienia m. in: restauracje, bary, kawiarnie, bankomat, kantory, sklepy oraz pocztę. Na lotnisku znajdują się również wypożyczalnie samochodów. Dostępne są 3 parkingi: P1 posiada blisko 300 miejsc (od 1 do 3 godzin opłata 15 kun), P2 ze 150 miejscami postojowymi ( do 3 godzin 10 kun) oraz P3 z 95 miejscami (do 3h 15 kun). Lotnisko Zagrzeb jest dobrze skomunikowane z centrum miasta. Turyści mają do dyspozycji taksówki oraz transport autobusowy. Postój taksówek znajduje się bezpośrednio przed budynkiem lotniska, a orientacyjny koszt transferu do centrum Zagrzebia to 200 kun. Przystanek autobusowy również znajduje się przed wejściem do terminalu, czas przejazdu do dworca autobusowego w stolicy to 25 minut, a koszt biletu to 30 kun. Autobusy kursują codziennie od 7 do 20, a później są dostosowane do godzin przylotów samolotów. Port lotniczy jest położony przy drodze prowadzącej ze stolicy do miejscowości Velika Gorica. W pobliżu lotniska przebiega autostrada A3 (E70), przecinająca drogę nr 30 i prowadząca ze stolicy na zachód i na północny wschód. Lotnisko obsługuje międzynarodowe linie lotnicze m. in: Aeroloft, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, BH Airlines, Croatia Airlines, CSA, Germanwings, LOT, Lufthansa, Malev, TAP Portugal, Turkish Airlines oraz Wizz Air. Z Polski dolecimy do Zagrzebia z: Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Gdańska, Poznania i Rzeszowa.

Lotnisko w Splicie

(kod IATA: SPU, kod ICAO: LDSP)
Lotnisko jest położone w odległości 25 km od Splitu i 6 km od Trogiru, w miejscowości Kasztela (Kastel). Ten port lotniczy należy do jednych z największych w kraju, a parę lat temu przeszedł modernizację. Lotnisko oferuje różne udogodnienia, m. in sklepy, restauracje, bar oraz oddziały poczty i banku. Na parterze znajduje się hala odlotów z 15 punktami odpraw i hala przylotów ( 4 punkty kontroli paszportowej) oraz poczekalnia dla podróżnych. Na lotnisku jest możliwość wypożyczenia samochodów. Znajduje się tu także parking oferujący 353 miejsc dla samochodów osobowych i 31 miejsc dla autobusów. Na lotnisko Split dojechać można z centrum miasta drogą ekspresową (w kierunku Rijeka) lub drogą krajową przez Solin i Kastela. Czas przejazdu to około 45 – 60 minut. Turyści mogą dojechać do centrum miasta taksówką lub autobusem. Postój taksówek znajduje się przed budynkiem terminalu, a orientacyjny koszt kursu to 250 kun. Miejska linia autobusowa do centrum Splitu jeździ co 20 minut, koszt biletu to 15 kun. Z lotniska jeździ także prywatny przewoźnik, przejazd jego autokarem to koszt 30 kun. Port lotniczy obsługuje międzynarodowe linie lotnicze m in.: Austrian Airlines, Air France, Alitalia, Croatia Airlines, KLM, Lauda Air, LOT, Lufthansa, Tyrolean Airways, easyJet, Air Berlin i Germanwings. Z Polski do Splitu dolecimy z: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia i Rzeszowa.

Lotnisko w Dubrowniku

(kod IATA: DBV, kod ICAO: LDDU)
Port lotniczy znajduje się 20 km na południowy wschód od Dubrownika w miejscowości Cilipi. Lotnisko jest nowoczesne i rocznie przyjmuje około 1,2 miliona pasażerów. Posiada jeden terminal oraz różne udogodnienia dla turystów, m in.: kawiarnie, kantor, pocztę, biuro podróży i sklepy. Można tu także wypożyczyć samochód. Na lotnisku znajduje się także parking na około 200 miejsc, pierwsze 15 minut postoju jest bezpłatne. Port lotniczy Dubrownik położony jest w pobliżu drogi europejskiej E65 oraz drogi krajowej nr 8. Orientacyjny czas przejazdu do centrum miasta to około 25 minut. Do Dubrownika możemy dojechać taksówką ( za około 200 – 300 kun) lub autobusem miejskim lub prywatna linią ( bilet ok 35 kun). Lotnisko obsługuje różne linie lotnicze m in.: Croatia Airlines, Norwegian, Austrian Airlines, British Airways, Clickair, EasyJet, Estonian Air, Germanwings, Iberia, Lufthansa, SkyEurope, Thomsonfly, TUIfly. Z Polski do Dubrownika dolecimy z: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Katowic, Wrocławia i Rzeszowa.

Lotnisko w Zadarze

(kod IATA: ZAD, kod ICAO: LDZD)
Lotnisko znajduje się w odległości około 10 kilometrów od centrum Zadaru. Przed terminalem położony jest parking z miejscami postojowymi na 577 samochodów. Tuż przy hali przylotów znajduje się także postój taksówek, który jest czynny w godzinach otwarcia lotniska – czyli od 6:00 do 22:00. Podróżni mają do dyspozycji: bar, restaurację i sklepy wolnocłowe. Mogą również skorzystać z punktów usługowych, m in. z kantoru wymiany walut, informacji turystycznej oraz wypożyczalni samochodów. Do centrum Zadaru dostaniemy się autobusem. Przy lotnisku przebiega autostrada A1. Jadąc samochodem, aby dostać się do portu lotniczego, trzeba skorzystać ze zjazdu Zadar 2. Lotnisko obsługuje m. in linie lotnicze Rayanair oraz Croatia Airlines, a z Polski dolecimy z: Warszawy, Gdańska, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Rzeszowa.

Lotnisko w Rijece

(kod IATA: RJK, kod ICAO: LDRI)
Port lotniczy jest położony około 20 km od centrum Rijeki. Lotnisko znajduje się na wyspie Krk w miejscowości Omisalj. Rozmiar pasa startowego na lotnisku wynosi: 2500 m długości i 45 m szerokości. Do centrum Rijeki dostaniemy się taksówką lub liną autobusową. Na lotnisku można wynająć samochód. Port lotniczy Rijeka współpracuje z następującymi liniami lotniczymi: Air Berlin, Croatia Airlines, Helvetic, Israir Airlines, Norwegian Air Shuttle, Sun d’Or International Airlines, TUIfly. W okresie letnim dolecimy tam z: Warszawy, Katowic, Gdańska, Krakowa i Wrocławia.

Lotnisko w Puli

(kod IATA: PUY, kod ICAO: LDPL)
Lotnisko położone jest 6 km na wschód od centrum Puli, na półwyspie Istria. Posiada jeden terminal pasażerski oraz oferuje dla podróżników: kawiarnie, sklepy, bankomat oraz kantor wymiany walut. Lotnisko znajduje się na wysokości 84 metrów n. p. m. Port lotniczy Pula stanowi alternatywne lotnisko dla sąsiadujących krajów – Słowenii, Włoch, a nawet Austrii. Jego historia sięga czasów sprzed II wojny światowej, kiedy na tym terenie powstał pierwszy trawiasty pas startowy. W latach 50 i 60 było ono wykorzystywane przez armię jugosłowiańską do celów militarnych. Późniejszy rozwój turystyki, spowodował coraz większy ruch pasażerów z innych krajów. Obecnie lotnisko obsługuje rocznie około 300 000 pasażerów. Port lotniczy obsługuje między innymi następujących przewoźników: Croatia Airlines, Austrian Airlines Group, Ukraine International Airlines, Norwegian Air Shuttle, Rossiya, KrasAir, Jat Airways, Germanwings, Ryanair, Air Mediterranee, Monarch Airlines, Scandinavian Airlines System i Thomsonfly. Z lotniska dotrzemy do Puli taksówką lub autobusem (brak regularnych kursów). Można tu także wypożyczyć samochód oraz zostawić auto na małym parkingu. Z Polski do Puli dolecimy z: Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Łodzi i Krakowa.

Lotnisko w Osijeku

(kod IATA: OSI, kod ICAO: LDOS)
Port lotniczy położony jest 20 kilometrów w kierunku południowo-wschodnim od centrum Osijeku.
Pomysł lotniska nieopodal miejscowości Osijek powstał dopiero w 1971 roku. Lotnisko wybudowane zostało w pobliżu miasteczku Klisa, przy drodze Osijek -Vukovar. Port lotniczy zaczął działać w 1980 roku. Na terenie lotniska można wypożyczyć samochód. Do centrum Osijeku dotrzemy taksówką lub autobusem. Do Osijeku dotrzemy np. z Warszawy, ale będzie to lot z przesiadkami.

Lotnisko w Bol

(kod IATA: BWK, kod ICAO: LDSB)
To niewielki port lotniczy, który jest położony na wyspie Brac, w odległości 12 km od miasta Bol.

Mapa lotnisk w Chorwacji

Zobacz gdzie są lotniska w Chorwacji. Jak są rozmieszczone i poszukaj lotów bezpośrednich z Polski:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • lotniska w chorwacji
  • lotniska chorwacja
  • lotniska chorwacja mapa
  • lotnisko w Chorwacji
  • lotniska w chorwacji gdzie sa
  • lotnisko blisko kurortow w chorwacji
  • lotnisko na Półwyspie Istria Chorwacja
  • lotnisko w Chorwacji mapa
  • miedzynarodowe lotnisko w brodarica chorwacja
  • miedzynarodowe lotnisko w chorwacji

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Lotniska w Chorwacji w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.