Lika


Już 1436 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Lika to kontynentalna część Chorwacji, która łączy Wybrzeże Dalmacji z centralną częścią kraju. Otoczona jest pasmami górskimi: Mala Kapela, Velebit, Licka Pljesivica i Velika Kapela. Region ten ma powierzchnię około 5000 kilometrów kwadratowych, a nazwa jego pochodzi od celtyckiego słowa likis, oznaczającego piękny kraj. Teren Lika jest bardzo atrakcyjny i obejmuje lasy, pastwiska, część masywu górskiego Velebit, jego jaskinie i dolinę rzeki Gacka. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury mają tu idealne warunki do pieszych wędrówek, rowerowych wypraw, wspinaczki, a także wędkowania. Zimą Lika stanowi doskonałą bazę do uprawiania sportów zimowych takich jak: narciarstwo czy snowboarding. Na rzece Mreznica można spróbować raftingu. W regionie odbywają się różne festiwale, m. in Festiwal Tradycyjnych Produktów i Zwyczajów – Jesień w Lice oraz Oguliński Festiwal Bajki.

Lika
Lika – Velebit

Krajobraz regionu

Tereny te od wieków były zamieszkałe, ponieważ region ma duże znaczenie strategiczne. Ziemie Liki zostały wyzwolone w 1995r spod władzy serbskiej. To tu urodził się wybitny fizyk i wynalazca Nikola Tesli.

Największą atrakcją turystyczną jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, obejmujący 16 krasowych jezior połączonych ze sobą wodospadami, ułożonych kaskadowo i otoczonych bujną roślinnością. Park jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Prowadzi po nim kilka przygotowanych tras, a ich przejście może zająć od 2 do 8 godzin wędrówki.

Region ten obejmuje także masyw górski Velebit, który rozciąga się równolegle do wybrzeża adriatyckiego. Na jego terenie został utworzony Park Narodowy Północny Velebit. Założony został w 1999 roku, ze względu na występowanie tu różnych zjawisk krasowych i przyrodniczych na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W parku jest wiele jaskiń i grot, najpopularniejszą jest Lukina Jama. Pozostałą część masywu Velebit zajmuje Park Krajobrazowy Velebit i w południowej części Park Narodowy Paklenica.

Dolina rzeki Gacka to kolejne atrakcyjne turystycznie miejsce. Można tu spokojnie wypocząć na łonie natury, tereny nadają się do spacerowania, łowiectwa i wędkarstwa. Rzeka obfituje w pstrągi, które rosną tu pięć razy szybciej niż w innych rzekach. Turyści mogą zwiedzić także zabytkowe młyny oraz kompleks źródeł Majerovo Vrilo.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • lika chorwacja

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

3 komentarze
 1. ZygmuntC. 2 lata temu
  Odpowiedz

  Rejon Lika jest zdecydowanie za mało doceniany. Wszyscy jadą na wybrzeże, a ja często udaję się na tereny bardziej zielone, bliżej natury. Jeśli szukasz spokoju i wypoczynku, z dala od gwarnych i zatłoczonych kurortów, to stawiałbym właśnie na Likę.

 2. pola 1 rok temu
  Odpowiedz

  Czytając o tym regionie, aż się rozmarzyłam:P Rzeczywiście, wygląda to bardzo pociągająco, zwłaszcza, że podobno to „niedoceniany” region, więc pewnie i tłumów nie ma :)

 3. Grażyna09 8 miesięcy temu
  Odpowiedz

  OMG te pstrągi to dlaczego tak rosną jak na sterydach? :0
  Ale ja nie o tym. Poszukałam mapy i zdjęcia. Ależ to cudo…

Lika w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.