Kuna, Waluta Chorwacji


Już 48368 turystów dowiedziało się więcej o Kunie, oceniając nasze porady na 4.9 / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Jednostką monetarną w Chorwacji jest kuna. Dzieli się ona na 100 lip. Jej kodem walutowym według ISO 4217 jest HRK. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 5 i 25 kun. Banknoty są w nominałach 5, 10, 20, 50 , 100 , 200, 500 i 1000 kun.

Nazwa kuna powiązana jest z czasami średniowiecza, wtedy skóry kun były środkiem płatniczym. Kuna została wprowadzona w czasie II wojny światowej, kiedy utworzono Niezależne Państwo Chorwackie. Po jego upadku i odtworzeniu Jugosławii przywrócono dinary. Kuna została ponownie wprowadzona, jako waluta Republiki Chorwackiej.

Waluta Chorwacji
Waluta Chorwacji
Poprzez dużą ilość turystów i powiązania ekonomiczne z Niemcami, długo marka niemiecka była drugą walutą. Inflacja i niestabilny lokalny pieniądz powodował, że to niemiecką walutą dokonywano transakcji. Kiedy wprowadzono ponownie kunę, jako państwowy środek płatniczy, trzeba było wymienić banknoty 10 kunowe, ponieważ były bardzo podobne do 10 marek. Początkowo były one w tonacji niebieskiej, obecnie mają kolor zielono – brązowy.

Aktualnie oprócz kuny powszechnie używaną walutą jest euro. Zapłacimy nią w większości miejsc, musimy uważać jednak, bo Chorwaci przeliczając kuny na euro zawsze zrobią to po niekorzystnym dla nas kursie. Za małe zakupy np. żywnościowe, najlepiej płacić kunami.

Euro czy kuny, co wziąć do Chorwacji?

Zastanawiając się jaką walutę zabrać do Chorwacji, lepiej wybrać euro i na miejscu wymienić je na kuny w kantorze (mjenjalnica) lub banku. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre kantory pobierają prowizję, a chorwackie banki tego nie robią. Nie należy również wymieniać zbyt dużej ilości pieniędzy, ponieważ ich ponowna zamiana może być problemowa – tylko w banku można wymienić np. kuny na euro, a zamiana w Polsce na złotówki jest nieopłacalna. Jest również możliwość płacenia kartą, akceptowane są wszystkie popularne: VISA, VISA Electron, MasterCard, Maestro, American Express. Wówczas najlepiej, jeśli nasz bank nie będzie pobierał prowizji od transakcji bezgotówkowych i wypłat z bankomatów. Najmniej opłacalne jest kupowanie kun w Polsce. U nas 1 kuna kosztuje 59 grosze (średni kurs w kantorze), kupując euro i zamieniając je w Chorwacji, 1 kuna kosztować nas będzie 55 groszy. Różnicę odczujemy wtedy, kiedy potrzebować będziemy przykładowo 4000 kun, to tylko w tym przypadku zaoszczędzimy nawet 160zł.

Ile kosztuje Kuna?

Zobacz jaki jest aktualny kurs kuny chorwackiej:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • waluta chorwacji
 • waluta w chorwacji
 • chorwacja waluta
 • jaka waluta w Chorwacji
 • ceny na chorwacji
 • Chorwacja ceny w restauracjach
 • chorwacja jaka waluta
 • WALUTA CHORWACJA
 • chorwacka waluta
 • waluta w chorwacji 2016

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

13 komentarzy
 1. Bartosz 3 lata temu
  Odpowiedz

  Opłaca się zabrać kuny do Chorwacji? Czy tak jak słyszałem, że lepiej wziąć euro, którymi zapłacimy u gospodarzy?

  • Mateusz 2 lata temu
   Odpowiedz

   Ja zabieram zawsze euro. Gdzie się da płacę w europejskiej walucie, a gdzie nie – to wymieniam na miejscu w kantorze na kuny.

 2. Rafał 2 lata temu
  Odpowiedz

  Ja zawsze zabieram euro do opłacenia kwatery i parę na drogę oraz na zakupy w Bośni.
  Najlepiej zabrać złotówki w banknotów i wymienić je w banku w Chorwacji jest wtedy najlepszy przelicznik. Chore jest kupowanie euro w Polsce i później zmienianie je na kuny, następuje podwójne przewalutowanie i jest to nieopłacalne.

  • stachu 16 godzin temu
   Odpowiedz

   co ty człowieku pitolisz, najlepsza i najtańsza opcja to zakup euro i wymiana na miejscu na kuny

 3. Tomek 2 lata temu
  Odpowiedz

  Witajcie, Chciał bym przestrzec wszystkich by przed wyjazdem na wakacje czy urlop (bo wakacje się w zasadzie kończą) by zorientowali się czy ich bank pobiera dodatkowe opłaty za tzw przewalutowanie. Jeśli tak (np bank BZWBK) to znacznie taniej i rozważniej będzie korzystanie z usługi DCC (Dynamicznej konwersji waluty) do waluty w jakim prowadzony jest rachunek karty. Taka usługa zabezpieczy nas przed naliczeniem prowizji za przewalutowanie.

  Natomiast jeśli nasz bank NIE nalicza prowizji za przewalutowanie to zdecydowanie warto unikać DCC, gdyż przelicznik kursu może się okazać dla nas niekorzystny. Cały mechanizm opisałem szczegółowo tutaj: http://www.chorwacja24.info/forum/379-platnosci-podczas-pobytu-w-chorwacji-karta-czy-gotowka Jeśli komuś to pomoże lub ustrzeże przed dodatkowymi kosztami to będzie mi miło.

  pozdrawiam

 4. Judy 1 rok temu
  Odpowiedz

  O kurczę, ciężka przeprawa. Nie dość, że trzeba przeliczać na euro, to jeszcze na kuny i sprawdzać, co się gdzie opłaca:0
  Czy jest jakiś przelicznik prosty, przy którym nie trzeba łamać specjalnie głowy na wakacjach? ;)

 5. Aleksander 1 rok temu
  Odpowiedz

  Tak szczerze to najlepiej chyba kupić np. w Tavexie kunę – kurs bardzo w porządku, nominały do wyboru i nie trzeba tracić czasu i wyjazdu na kalkulacje. Zawsze jak się ładnie do pań uśmiechnę to nawet przy 2.000 PLN lepszy kurs dadzą :) Kurs ze strony obowiązuje już od 1 kuny tavex.pl/pl/kantor-warszawa/

 6. babka :) 1 rok temu
  Odpowiedz

  witam za miesiac wybieramy sie do chorwacji i tak czytam co lepiej zabrac to euro czy juz kuny tylko ze kuny ciezko dostac przynajmniej u nas wiec czytam i czytam i nie wiem juz sama bo kazdy pisze co innego pomocy ..;)))))

  • croatia 1 rok temu
   Odpowiedz

   Najlepiej oczywiście wziąć Kuny – jeśli możesz je łatwo i dosyć tanio pozyskać. Jeśli nie to może być Euro – z tym też nie mają problemu. Najlepiej jednak płacić kartą.

 7. Olka 1 rok temu
  Odpowiedz

  Witam, za tydzień jadę do Chorwcji. W banku (PKO SA) kobieta wyjaśniła, że od płacenia kartą (Maestro, Unicredit) w sklepach bank nie pobiera prowizji, tylko od wypłat w bankomacie. Jednak czasami mogą zdarzyć się problemy z wypłatami z bankomatów, więc trzeba także wziąć euro lub kuny, choć na miejscu można także wymienić nasze złote na kuny.
  Zaprzyjaźniona parka jeździ co roku do Cro i biorą tylko euro, wymieniają tam na kuny, jeśli potrzeba. Kartą nie płacą, boją się oszustw :/

  • croatia 1 rok temu
   Odpowiedz

   My za każdym razem płacimy kartą tam gdzie się da właśnie z uwagi na brak prowizji – wychodzi jak w kraju. Euro oczywiście też należy mieć przy sobie w razie czego. Oszustw nie doświadczyliśmy, czego i Tobie życzę : )

  • Kasia 12 miesięcy temu
   Odpowiedz

   Ja też mam dobre doświadczenia z kartą PKO SA, w zeszłym roku to był jeszcze ten sam bank co w Chorwacji – Unicredito. Przelicznik był bardzo korzystny, przy wypłacie z bankomatu również.

 8. Trefel 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  W Chorwacji najlepiej wymieniać walutę na poczcie ! Tam zawsze jest najlepszy kurs.

Kuna, Waluta Chorwacji w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.