Imprezy w Chorwacji


Już 6776 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

W Chorwacji w ciągu roku odbywają się różne imprezy, koncerty i festiwale. Odbywają się one najczęściej latem, a niektóre z nich mają aż półwieczną tradycję. Co roku organizowane są rozmaite wydarzenia – od koncertów muzyki nowoczesnej po wystawy, warsztaty, wykłady, przedstawienia, imprezy lokalne i wiele innych.

Imprezy i festiwale w Chorwacji

W lutym, tak jak na całym świecie, organizowane są karnawały. Tego rodzaju imprezy odbywają się w Rijece, Lastovie i na Riwierze. Tradycyjny bal maskowy ma miejsce w ostatki, w miejscowości Kraljevica.

2 lutego jest obchodzony Dzień św. Błażeja patrona miasta Dubrownik. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, muzyczne i sportowe. Miasto jest na tą okoliczność ustrojone i oświetlone. Obchody te zostały wpisane na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

W kwietniu możemy wziąć udział w wieczorze poetyckim na Hvarze (Dzień Sonetu Hannibala Lucicia) lub festiwalu muzyki współczesnej – Muzyczne Biennale w Zagrzebiu. Można również zobaczyć obchody dnia św. Jerzego patrona miasta Senj.

W mieście Rovinj w maju, na trasie do Pesaro, organizowane są regaty wioślarskie. Wtedy także mają miejsce coroczne spotkania teatrów lalkowych w Osijeku. 9 maja odbywa się turniej jeźdźców na wyspie Rab. Można także odwiedzić Festiwal Małego Teatru w Rijece oraz Festiwal Josipa Stolcera Slavenskiego w Cakovec, który jest organizowany ku pamięci chorwackiego kompozytora.

Letnie imprezy w Chorwacji

Letnie imprezy w Chorwacji
Letnie imprezy w Chorwacji
W czerwcu rozpoczyna się Festiwal Operowy w amfiteatrze Puli, który trwa przez całe lato. Dawnych pieśni ludowych można posłuchać na Festiwalu Harmonii Dalmatyńskiej w Omisu. Innym ciekawym festiwalem folklorystycznym jest Festiwal Folkloru Brodsko Kolo, w miejscowości Slavonski Brod. Można wówczas zobaczyć ludzi ubranych w tradycyjne stroje ludowe, wziąć udział w konkursie zaprzęgów konnych i spróbować miejscowych specjałów kulinarnych. W tym miesiącu rozpoczyna się również Letni Festiwal na Hvarze, który trwa przez całe lato i obejmuje koncerty i przedstawienia teatralne oraz taneczne. Pod koniec czerwca odbywa się Lato Margherity w Bakarze, czyli spektakle i koncerty w dialekcie czakowskim. W czerwcu organizowany jest kameralny Echo Festiwal, Festiwal Muzyki Elektronicznej w Makarskiej. Impreza odbywa się na plaży, gdzie na scenach występują zespoły wykonujące muzykę elektroniczną, głównie z Wielkiej Brytanii i Chorwacji.
Na przełomie czerwca i lipca, do Szybenika ściągają dzieci z całego świata na Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy. Całe miasto zamienia się w dużą scenę, gdzie najmłodsi prezentują swoje umiejętności taneczne, muzyczne i wokalne. W tym samym czasie odbywa się jeden z najważniejszych festiwali folklorystycznych w Slawonii – Djakovski Vezovi w miejscowości Djakovo.

Aby posłuchać muzyki klasycznej i ludowej należy udać się w lipcu do Labinu na Labiński Letni Festiwal. Jeśli lubimy pokazy tańca warto wybrać się na Tydzień Tańca w Zagrzebiu. Około 20 lipca odbywa się kolejny turniej rycerski na wyspie Rab. W lipcu chcąc posłuchać muzyki instrumentalnej należy udać się do Zadaru na Festiwal Muzyczny, a w tym samym czasie w Zagrzebiu odbywa się Festiwal Satyry. Latem w większych miastach organizowane są letnie festiwale np. w Splicie, Krk czy Dubrowniku. W tym ostatnim odbywa się jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Chorwacji czyli Letni Festiwal w Dubrowniku (Dubrovacke ljetne igre). To międzynarodowy festiwal muzyki, teatru i tańca, który dzieje się w samym centrum miasta. W jego ramach organizowane są występy aktorów i muzyków, przedstawienia teatralne, musicale, spektakle baletowe i operowe, targi książki, wystawy i wieczory poetyckie. Pierwszy Letni Festiwal w Dubrowniku odbył się ponad 64 lata temu, w 1950 roku. W lipcu odbywa się także Festiwal Turniejów Rycerskich w Korculi (Festival viteskih igara ). Prezentowane są na nim pokazy tradycyjnych tańców szermierczych takich jak Moreska, Kumpanija i Mostra. Tańczy się je w oryginalnych strojach z XVI wieku. Każdy taniec jest swego rodzaju osobnym spektaklem z wartką fabułą i rekwizytami. Wszyscy melomani od połowy lipca do połowy sierpnia mogą udać się do Osoru na Osorski Festiwal Muzyczny z muzyką kameralną. Jednym z najbardziej znanych imprez jest lipcowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Puli. Pod koniec miesiąca na wyspie Pag rozpoczyna się karnawał, a w Zagrzebiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru oraz wybory Króla Izu w Veli Izie.

Letnie imprezy w Chorwacji
Festiwale filmowe w Chorwacji
Dla miłośników kinematografii latem odbywa się Festiwal Filmowy w Dubrowniku (Libertas Film Festival) na którym wyświetlane są filmy długo- i krótkometrażowe, dokumentalne oraz fabularne, nagradzane na innych światowych festiwalach. Projekcje odbywają się pod gołym niebem, w otoczeniu zabytkowych murów Dubrownika. W miejscowości Makarska w letnich miesiącach odbywa się Makarskie Lato Kulturalne (Makarsko kulturno ljeto). Jest to impreza rozrywkowo – kulturalna podczas której występują kapele i śpiewacy, zespoły folklorystyczne oraz organizowane są pokazy teatralne. Najbardziej znane i oblegane są imprezy: „Noc rybacka”, „Noc Kalelargi” i „Letni Karnawał”.

Przez cały sierpień trwa Letni Festiwal w Novi Vinodolski. Wówczas mają miejsce różnorodne koncerty, m. in muzyki klasycznej, etno – chorwackiej a nawet teatralne występy aktorów. Fantastyczną rozrywką dla całej rodziny będzie Olimpiada Dawnych Sportów w Brodanci. Są to zawody w różnych dawnych sportach, które uprawiali pasterze pilnujący stada, rolnicy i dzieci. Olimpiada odbywa się od 1973 roku w celu zachowania i pielęgnowania skarbu narodowego i dziedzictwa tego regionu. W pierwszą niedziele miesiąca obchodzona jest Baljanska Noc w Bale. Jest to święto miasta, organizowany jest turniej rycerski oraz jarmarki. Warto również odwiedzić Trka na prstenac w Barbanie – turniej rycerski tradycją sięgający 1969 roku. Inny turniej rycerski odbywa się w Sinj i nosi nazwę Sinjska Alka. Upamiętnia on lokalne zwycięstwo nad Turkami i jest wpisany na listę UNESCO. W połowie sierpnia w Sali odbywa się wyścig osłów i oświetlona parada łodzi. 16 sierpnia obchodzone jest święto patrona Postrany na Korculi czyli Dzień św. Rocha. Obywają się wówczas pokazy tańców z szablami i moreska. Na przełomie sierpnia i września mają miejsce oryginalne obchody w Varazdinie czyli Spancirfest. Jest to uroczyste obchodzenie tradycyjnego sposobu spędzania wolnego czasu- spacerowania ulicami miasta zwanego tutaj spanciranje. Na 10 dni Varazdin zmienia się w malowniczy plac zabaw, miasto śmiechu i radości. Na ulice wychodzą liczni wykonawcy, muzycy i artyści zabawiający publiczność, a całe miasto jest jedną wielką sceną, na której prezentowane są chorwackie tradycje.

Festiwale w Chorwacji odbywające się jesienią

Na początku września w Zagrzebiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Lalek. We wrześniu rozpoczyna się festiwal muzyki i ludowych tradycji Vinkovačke Jeseni w Vinkovci. 15 września w Rovinj ma miejsce festiwal multimedialny Program Sztuk, a w Varazdine odbywają się barokowe wieczory muzyczne. W Buje, w ostatnią niedzielę miesiąca obchodzone jest Święto Winogron. Główną atrakcją imprezy jest możliwość degustacji win różnego rodzaju. Z końcem września i początkiem października odbywa się Festiwal Filmów Amatorskich w Dubrowniku.

W październiku corocznie organizowany jest Festiwal Dory Pejacević w Nasice, upamiętniający chorwacką kompozytorkę. W pierwszą niedzielę miesiąca obchodzone jest w Kastav – Bela Nedeja, czyli święto młodego wina. W tym samym czasie obchodzone jest także święto kasztanów Marunada w Lovran. Kasztany z Lovranu uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Jest to gatunek endemiczny, występujący w regionie Kvarneru, z którego robione są słodycze, ciasta i torty.

W listopadzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Puli. Na początku miesiąca obchodzone jest święto miasta Lipik, a pod koniec w dniu św. Chryzogona w Zadarze, jeździec w stroju świętego wjeżdża konno do miasta.
2 grudnia jest święto miasta Osijek.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • makarska imprezy
 • chorwacja koncerty sierpień 2018
 • chorwacja imprezy
 • festiwal w chorwacji 2017
 • imprezy chorwacja
 • imprezy chorwacja 2018
 • imprezy na istrii
 • letni karnawał makarska
 • koncert psychodelick chorwacja
 • makarska festyn

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

2 komentarze
 1. PiotrZ 3 lata temu
  Odpowiedz

  Polecam wybrać się we wrześniu na Vinkovacką Jesień do Slawonii. Miłośnicy dziedzictwa kulturowego, dialektów i dawnych zwyczajów powinni być zadowoleni. To jeden z najważniejszych festiwali tego rodzaju w całej Chorwacji.

 2. Wojtek 6 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Jedzie ktoś na Ultra Festival do Splitu? Mi nareszcie się udało! Jedziemy z kumplami na zorganizowany Ultra Party Camp. Coś czuję, że to będą niezapomniane wakacje :)

Imprezy w Chorwacji w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.