Góry w Chorwacji


Już 8515 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Wakacje w Chorwacji to dla większości z nas malownicze przystanie, kamieniste plaże, przeźroczysta woda oraz jedyny w swoim rodzaju Dubrownik. Kraj ten jednak ma o wiele więcej do zaoferowania, w szczególności dla miłośników pieszych i górskich wycieczek.

Południowa i zachodnia część Chorwacji leży na obszarze Gór Dynarskich. Ten łańcuch górski ciągnie się wzdłuż wschodniego Wybrzeża Adriatyckiego, obejmując również inne państwa, w tym: Bośnię i Hercegowinę, Słowenię, Serbię, Kosowo, Czarnogórę oraz Albanię. Góry Dynarskie są także nazywane Alpami Dynarskimi, choć nie należą one do Alp.

Najwyższym szczytem Chorwacji jest Vrh Dinare o wysokości 1830 metrów n.p.m. Leży on w pasmie Dinara, które oddziela Chorwację od Bośni i Hercegowiny.

Drogi i szlaki do wędrówek są dobrze oznaczone, przez co łatwo się po nich poruszać. Ich stopnie trudności są zróżnicowane, przez co można samemu wybrać odpowiednią dla siebie trasę. Dla niewprawionych wędrowników, Chorwacja oferuje łatwe, płaskie i idealne do spacerów szlaki. Inni mogą udać się w nawet wielogodzinny marsz po masywach górskich. Wśród nich znajdują się również takie trasy, które wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu oraz pewnego doświadczenia. Trzeba je wówczas odpowiednio wcześniej zaplanować lub skorzystać z ofert wyjść grupowych z przewodnikiem. Wszystkie wędrówki w Chorwacji gwarantują niezapomniane widoki oraz bliski kontakt z naturą. Trasy, które wiodą bardziej w głąb kraju, pozwalają na obserwację wiejskiego życia ich mieszkańców, z dala od zgiełku turystycznego panującego na nadbrzeżach.

Góry w Chorwacji – atrakcje, szlaki i masywy

Najatrakcyjniejsze szlaki znajdują się w Górach Welebit, które mają 150 km długości i są najdłuższym pasmem Gór Dynarskich. Tutaj znajduje się Park Narodowy Welebitu Północnego, który jest rajem dla miłośników wspinaczki górskiej. Park został założony dopiero w 1999 roku i obejmuje północną część pasma Welebit o powierzchni 109 km kwadratowych. W nim dodatkowo zostały utworzone dwa rezerwaty przyrody: Hajducki kukovi i Rozanski kukowi. Na szczycie Zavizan (1676 m n.p.m) wybudowano najwyżej położoną stację meteorologiczną w Chorwacji. Jednym z najpopularniejszych szlaków jest 57 – kilometrowy Premuzićeva staza, biegnący przez wapienne wzniesienia. Opisany jest jako łatwa trasa, z którą każdy sobie poradzi, ponieważ najstarsza osoba, która go pokonała miała aż 95 lat. Podczas wędrówki mamy szansę tu podziwiać widoki na Adriatyk i wyspy oraz jedną z najładniejszych zatok – Zavratnicę. Po drodze znajdują się trzy schroniska, a średnia nachyleń terenu nie przekracza 10 stopni. Drugim obszarem chronionym znajdującym się na terenie Wielebitu jest Park Narodowy Paklenica, który jest uznawany za najpiękniejszą część tego pasma. Największą jego atrakcją jest dla miłośników wspinaczki, szczyt Anica Kuk o wysokości 712 metrów wraz z najbardziej znaną, stromą ścianą w Chorwacji. Park oferuje także różne szlaki, dwa kaniony krasowe, podziemny kompleks wybudowany dla Josipa Broz Tito oraz jaskinię Manita peć.

Góry w Chorwacji
Welebit, Potprag, widok z Tulove grede
Kolejnym godnym uwagi masywem jest Biokovo, który zajmuje środkową część wybrzeża dalmatyńskiego. Najwyższym jego szczytem jest góra świętego Jerzego (1762 m n.p.m.), na którą można wjechać także samochodem. Góry Biokova sięgają morza i charakteryzują się głębokimi jarami i jaskiniami, gdzie przez cały rok leży lód. Najpopularniejszy szlak wiedzie z Makarskiej na szczyt góry Św. Jerzego, a po drodze można odpocząć w jednym z kilku schronisk. Znajduje się tutaj także Ogród Botaniczny Kotisina oraz można zobaczyć szczątki dawnych domków pasterskich.

Na Półwyspie Peljesac, który został ukształtowany wraz z pasmem Gór Dynarskich, leży szczyt Św. Eljasza o wysokości 961 m n.p.m. Można się na niego wspiąć, ponieważ szlak został dobrze oznakowany. Jednak wędrówka jest nie dla każdego, trzeba być uzbrojonym w odpowiednie obuwie, gdyż podłoże jest skaliste i nieregularne, a palące słońce mocno daje się we znaki. Zdobycie samego szczytu jest możliwe tylko dla doświadczonych wędrowców. Z góry można podziwiać okolicę oraz widok na Korculę i Hvar. Na wycieczkę trzeba przeznaczyć jeden cały dzień i najlepiej wyruszyć z samego rana, gdy słońce jeszcze mocno nie przygrzewa.

Na zalesionym paśmie górskim położony jest Park Narodowy Risnjak. Jego najwyższym szczytem jest Veliki Risnjak (1528 m n.p.m), na który wejdziemy około 4 godzinnym szlakiem. Park obejmuje źródło rzeki Kupy oraz wyjątkowo bujny w florę i faunę teren. Znajdziemy tu wiele dobrze oznakowanych tras i szlaków, przeznaczonych zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

Góry w Chorwacji
Góry w Chorwacji – Biokovo
Masyw Ucka leży na półwyspie Istria, przy granicy kontynentalnego Kvarneru. Najwyższym jego szczytem jest Vojak o wysokości 1396 m n.p.m. Możemy wspiąć się na niego oznakowanym szlakiem, który biegnie od przełęczy Poklon. Droga nie jest trudna, ale można dostać się na szczyt również autem, po asfaltowej trasie. Na górze znajduje się widokowa wieża, z której można podziwiać okolicę oraz Zatokę Kwarnerską, Welebit a przy dobrej widoczności nawet Włochy. Ze względu na bujną roślinność, w 1999 utworzono na terenie masywu Park Przyrodniczy Ucka.
Inną raczej mniej znaną trasą na Istrii, jest Szlak Świętego Szymona. Droga rozpoczyna się w Gracziszcu, a kończy przy kościele św. Szymona. Po drodze widoki zapierają dech w piersi i można podziwiać malownicze wioski oraz stary wodny młyn.

Również na wyspach chorwackich m. in: Mljet, Hvar i Pag, istnieją szlaki górskie. Z ich szczytów można podziwiać bajeczne widoki na Adriatyk. Z góry Świętego Ivana na wyspie Losinj możemy obejrzeć malowniczą panoramę na Veli Losinj.

Na wikipedii znajdziesz uzupełnienie naszych treści – tutaj więcej. Zapraszamy też do podrzucenia swoich przygód z górami w Chorwacji w komentarzach do tego wpisu.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • góry w chorwacji
  • chorwacja gory
  • gory chorwacja
  • góry dynarskie
  • gory chorwacji
  • jakie góry są w chorwacji
  • Chorwacja Góry Szlaki
  • jakie góry w chorwacji
  • najwyzsze gory chorwacji
  • pasma górskie w polsce mapa

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Góry w Chorwacji w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.