Dalmacja środkowa


Już 3312 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Najpopularniejszym celem letnich podróży w Chorwacji jest Dalmacja środkowa. Region obejmuje m. in : wyspy Hvar, Brac, Biszevo, Vis oraz obszar pomiędzy miejscowościami Rogoznica i Marina aż do Riwiery Makarskiej. Dalmacja Środkowa oferuje piękne plaże, malownicze zatoczki i dziką przyrodę. Słoneczna pogoda i śródziemnomorski klimat sprzyja wypoczynkowi nad morzem. Znajduje się tu plaża Punta Rata, która zaliczana jest do 10 najpiękniejszych plaż na świecie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą tu nurkować i żeglować, a bogate zaplecze sportowe pozwala na gry drużynowe. Plaża Zlatni Rat to ulubione miejsce windsurferów i rodzin z dziećmi.

Dalmacja środkowa to idealne miejsce na piesze wycieczki, gdzie po drodze można zwiedzać okoliczne miasteczka i kosztować tutejszej kuchni, ze świeżymi rybami i owocami morza. Obszar ma znakomitą infrastrukturę turystyczno – wypoczynkową i każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy nocnego życia, jak i amatorzy ciszy i spokoju. Znanymi ośrodkami turystycznymi są m. in Brela ze swoimi kamienistymi plażami czy Makarska, która oprócz morza oferuje także góry Biokovo.

Miasta Dalmacji środkowej

Największym miastem regionu jest Split, dawna posiadłość cesarza Dioklecjana. Jego pałac to potężny kompleks rzymskich budowli z IV wieku, a o ich wielkości świadczy choćby to, że niektóre z korytarzy to dzisiejsze ulice, na których mieszka około 3 tysiące ludzi. Miasto zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Splicie oprócz malowniczego portu, promenady i maleńkich kafejek, są liczne muzea oraz budowle sakralne, które można zwiedzać. Niedaleko miasta znajduje się góra widokowa Marjan, do której prowadzą schody z samej starówki. W odległości około 5 kilometrów od Splitu, w miejscowości Solin znajdują się ruiny rzymskiego miasta. To właśnie tu można zobaczyć akwedukt, który doprowadzał wodę do pałacu Dioklecjana.

Wybrzeże Dalmacji to także zabytkowy Trogir, ze starówką wpisaną na listę UNESCO. Warto zobaczyć także Katedrę Św. Wawrzyńca wraz z portalem Radovanova i kasetonowymi sklepieniami. Można zwiedzić pałac Ćipiko, loggię miejską, Bramę Morską i twierdzę Kamerlengo.

Wyspy Dalmacji środkowej również oferują mnóstwo atrakcji:

Na wyspie Bisevo znajduje się słynna Błękitna Jaskinia, do której wpada słońce przez podwodny otwór. Wyspa Brać kusi najpiękniejszą plażą Zlatni Rat i najwyższym szczytem Viovą gorą. Właśnie tu wydobywa się marmur, z którego zbudowany był pałac Dioklecjana, Biały Dom w Waszyngtonie oraz opera wiedeńska. Najciekawszymi atrakcjami wyspy są jednak: leżąca przy skałach – pustelnia Blaca oraz w okolicach Bolu – Smocza Jaskinia, pokryta dziwnymi płaskorzeźbami. Najbardziej pachnącym miejscem w Chorwacji jest lawendowa wyspa Hvar. Gęsto zalesiona, z wysokimi pasmami górskimi i największym nasłonecznieniem, z niebezpieczną górską drogą – Starą Cestą. W mieście Hvar zwiedzić można Twierdzę Spanjol i zespół klasztorny Franciszkanów. Pozostałe miejscowości Stari Grad, Jelsa i Vrboska także są pełne ciekawych zabytków. Na wyspie Vis podziwiać można głównie skaliste, ostre góry, ponieważ infrastruktura turystyczna, nie miała kiedy się rozwinąć, gdyż aż do 1989 roku stacjonowało tu wojsko jugosłowiańskie.

Dalmacja środkowa
Wyspa Vis

Najciekawszym przyrodniczo obszarem Dalmacji środkowej jest Imotska Krajina z krasowymi jeziorami. Modro Jezero, Crveno Jezero, Dva Oka, Proloszko Jezero są połączone ze sobą podziemnymi korytarzami i w zależności od sezonu osuszają się lub napełniają ponownie. W całym regionie występują pozostałości osadnictwa Iliryjskiego i rzymskiego. Głownie kamienne kurhany i reliefy na cześć bogów. W stolicy – Imotski można zwiedzić wieżę klasztoru franciszkanów oraz twierdzę Topana.

Mapa dalmacji środkowej

Aktualna mapa turystyczna dalmacji środkowej. Zobacz ile ciekawych miejsc, plaż, wysp i atrakcji turystycznych spotkach w dalmacji środkowej:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • dalmacja atrakcje
  • atrakcje dalmacji
  • dalmacja srodkowa atrakcje turystyczne
  • dalmacja co warto zobaczyć
  • chorwacja środkowa dalmacja co warto zobaczyć
  • dalmacja ciekawe miejsca
  • dalmacja
  • środkowa dalmacja co zwiedzić
  • dalmacja środkowa co warto zobaczyć
  • środkowa dalmacja co warto zobaczyć

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Dalmacja środkowa w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.