Dalmacja południowa


Już 2510 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Na południu Chorwacji leży najcieplejszy region Dalmacji południowej. Obejmuje on teren od miasta Gradac na końcu Riwiery Makarskiej i biegnie wzdłuż granicy z Bośnią i Hercegowiną po Montenegro i Zatokę Kotor. Region można podzielić na kilka odrębnych części: dolinę rzeki Neretvy wraz z Dubrownikiem, półwysep Peljesac oraz wyspy: Korcula, Lastovo i Mljet. Dalmacja Południowa charakteryzuje się burzliwą historią, bogatym dziedzictwem kulturowym i dziewiczą przyrodą. Plaże są tu w większości żwirowe, w okolicach Dubrownika również można znaleźć piaszczyste, a krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli. Region jest rajem dla miłośników sportów wodnych, głównie żeglarstwa i nurkowania. Krajobraz tych terenów jest wyjątkowo atrakcyjny – wysokie góry kaskadowo opadają aż do morza. Wyspa Korcula i półwysep Peljecas są znane z uprawy winorośli.

Miasta Dalmacji południowej

Dalmacja południowa
Dubrovnik
Głównym miastem Dalmacji południowej jest Dubrownik zwany Perłą Adriatyku. Dawniej był ważnym ośrodkiem handlu, aktualnie to duże centrum turystyczne, które odwiedzają tysiące podróżników. Dubrownik otoczony jest dobrze zachowanym, średniowiecznym murem oraz siecią wąskich, kamiennych uliczek. Stara część miasta dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi i zabytkom została wpisana na listę UNESCO. Dubrownik leży bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim i warto odwiedzić jego stary i nowy port. Wyjątkowe położenie Starego Miasta na półwyspie u podnóża wapiennego łańcucha górskiego Srdj, otoczonego małymi zielonymi wysepkami, daje niesamowite widoki. Można zwiedzić najstarszą w Europie aptekę oraz wiekowy teatr, który wciąż jest czynny. W Dubrowniku warto zobaczyć pałac Rektorów, Klasztor Franciszkanów, Fontannę Onufrego i Odwach z wieżą zegarową. Miasto organizuje liczne festiwale, tym najbardziej znanym jest odbywający się w wakacje – Letni Festiwal.

Jeśli szukamy spokojnego miejsca do wypoczynku, warto udać się do Cavtatu. Jego położenie między dwoma zatoczkami, z górami w tle, dają niezwykle malownicze widoki. W miasteczku można zwiedzić mauzoleum rodziny Racić, pałac Rektorów i kościół Św. Mikołaja. Nad brzegiem morza cumują różne jednostki pływające, które oferują rejsy na pobliskie wysepki.
W miejscowości Trsteno można zobaczyć najstarszy w Chorwacji ogród botaniczny, który istnieje od początku XIV wieku. Żeby do niego dotrzeć trzeba odnaleźć 500 – letni platan, który został tu przywieziony w XV wieku znad Bosforu.

Wysepką, która przyciąga co roku rzesze turystów jest Lastovo. Miejsce to jest pełne małych, uroczych plaż, malowniczych zatoczek i dzikiej przyrody. Warto udać się na przylądek Struga do latarni morskiej, z której roztacza się panorama okolicy.

Wyspy Dalmacji południowej

Najpopularniejszą wyspą południowej Dalmacji jest Korcula. Jest mocno zalesiona, ma urozmaiconą linię brzegową i znajdziemy tu piaszczyste plaże. W głębi wyspy znajdują się plantacje oliwek i winorośli. Największym miastem jest Korcula, o której mówi się – Dubrownik w miniaturze. Można tu zwiedzić plac Św. Marka wraz z katedrą, pałac Opatów ze skarbcem oraz dom Marco Polo, który tu podobno się urodził. Kilka kilometrów dalej znajduje się mała miejscowość Lumbarda z pięknymi piaszczystymi plażami. W Blato natomiast możemy zobaczyć kasztel z ekspozycją muzealną rodu Arnerić oraz w kościele Wszystkich Świętych obraz – Madonna z Dzieciątkiem.

Dalmacja południowa
Wyspa Mljet
Spokojny wypoczynek zapewni nam wyspa Mljet, gdzie większą jej część porastają lasy. Ze względu na walory przyrodnicze utworzono tu Park Narodowy, w którym znajdują się dwa jeziora – Veliko jezero z wyspą Sveta Marije i Malo jezero. Na terenie parku przygotowano wiele szlaków pieszych i rowerowych. Na wyspie, u podnóża wzniesienia Veliki Grad, znajduje się miejscowość Babino Polje. Znane jest z upraw drzew oliwnych i winorośli, a w pobliżu występuje klifowe wybrzeże i kilka jaskiń. Jedne z najładniejszych plaży na Mljecie znajdują się nad zatoką Saplunara.

Na północny – zachód od Dubrownika położony jest archipelag wysp Elafickich. Niewielkie, porośnięte bujną roślinnością, z pięknymi zatoczkami i licznymi zabytkami. Trzy najciekawsze to Sipan, Lopud oraz Kolocep, możemy dostać się na nie połączeniami promowymi z Dubrownika. Aby spróbować świeżych ryb i owoców morza oraz lokalnego wina, warto udać się na półwysep Peljesac, do miejscowości Ston i Mali Ston.

Aktualna mapa dalmacji południowej

Zobacz ciekawe miejsca, które warto odwiedzić oraz zlokalizuj atrakcje turystyczne, plaże, zabytki, które z pewnością będziesz chciał i chciała zobaczyć:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • chorwacja miasto w poludniowej Dalmacji
 • port w południowej dalmacji
 • port w poludniowej chorwacji
 • południowa chorwacja miasta
 • poludniowa dalmacja
 • miasta południowej dalmacji
 • dalmacja południowa co warto zobaczyć
 • miasto w południowej dalmacji
 • południowa chorwacja atrakcje
 • porty w południowej chorwacji

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

2 komentarze
 1. Delia 1 rok temu
  Odpowiedz

  Czy wchodzi w grę camping w tym rejonie? BTW, jak się czyta Srdj?? ;))

 2. Ewa 1 rok temu
  Odpowiedz

  Czy mogłabym prosić o jakieś namiary na pola namiotowe w Chorwacji, w ładnych okolicach???

Dalmacja południowa w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.