Dalmacja północna


Już 2405 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Dalmacja północna to region turystyczny w Chorwacji rozciągający się wzdłuż morza Adriatyckiego. Rozpoczyna się Wyspą Pag a kończy miejscowościami Rogoznica i Marina. Charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową. Wczasowiczów przyciągają tu liczne wysepki, urokliwe zatoczki i krystalicznie czysta woda. Północna Dalmacja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, latem temperatury sięgają 30 stopni, zimą rzadko spadają poniżej zera. Klimat sprawia, że wzgórza porastają lasy sosnowe, gaje oliwne i drzewa figowe. Panują tu dobre warunki do uprawy winorośli i hodowli owiec.

Największą rzeką tego obszaru jest Krka, a największym jeziorem Vransko. Północna Dalmacja jest nazywana „wrotami parków narodowych”, gdyż w jej obrębie znajdują się liczne parki narodowe: Kornati, Krka, Paklenica i Telescica. Miasteczka rozlokowane są wzdłuż wybrzeża i każde z nich ma bogatą historię. Obszar ten w przeszłości został wyniszczony przez wojnę i dopiero teraz, powoli odbudowuje się.

Dalmacja północna dzieli się na regiony:

Wyspę Pag – większość jej powierzchni to gołe skały, nie ma tu masowej turystyki, głównym zajęciem jest rolnictwo.
Wyspy Północnej Dalmacji – oferują piękne plaże,ciepłe morze oraz bogatą infrastrukturę turystyczno – wypoczynkową. Są to kolejno: Dugi Otok, Pasman, Ugljan, Silba, Olib, Iz i Premuda.
Riwierę Zadar – położona w sercu Adriatyku, znane centrum turystyczne z licznymi atrakcjami i rozrywkami, podziwiać tu można liczne zabytki.
Wybrzeże Sibenik – Primosten – obfituje w atrakcje przyrodnicze, malownicze zatoczki oraz dobrą bazę sportów wodnych.

Dalmacja północna to raj dla miłośników sportów wodnych, w szczególności dla żeglarzy. Obszar składający się z ponad stu małych wysepek, między którymi wcale nie jest tak łatwo żeglować, jest sporym wyzwaniem. Tereny zachęcają do nurkowania, plaże do kąpieli słonecznych, również dla naturystów. Są tu ośrodki wypoczynkowe tętniące życiem, ale można zaszyć się także w małej, sennej wiosce i poszukać ciszy. Można pograć w tenisa, siatkówkę czy koszykówkę. W głębi lądu występują masywy górskie np. Velebit, które zaspokoją potrzeby wspinaczkowe każdego turysty.

Dalmacja północna
Velebit widok z wyspy Pag

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Dalmacji północnej

Godnym odwiedzenia jest największe miasto tego regionu czyli Zadar, ze swoją piękną starówką i największym zabytkiem – kościołem Św. Donata. W okolicy warto się wybrać do Parku Narodowego Archipelagu Kornati czy Parku Narodowego Paklenica. Również Park Narodowy Krka oferuje piękne krajobrazy, kusząc swoim wodospadem Skrandinski Buk. Można zwiedzić jaskinie Cerowackie, zobaczyć jeden z piękniejszych kanionów – rzeki Zrmanja, czy największe jezioro chorwackie – Vransko. Północna Dalmacja zapewnia pełną strukturę noclegowo – gastronomiczną, a turystyczne kurorty takie jak: Novalija, Pag, Biograd i Sv. Filip i Jakov zachęcają do przyjazdu.

Dalmacja północna mapa

Zlokalizuj wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne jakie kryje w sobie dalmacja północna:

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • dalmacja północna klimat
 • atrakcje północnj dalmacji
 • północna dalmacja atrakcje
 • północna chorwacja co warto zobaczyć
 • północna chorwacja atrakcje
 • park krk dalmacja
 • ameryika pólnocna mapa czysta
 • chorwacja polnocna atrakcje
 • chorwacja polnocna atakcje
 • chorwacja dalmacja północna zwiedzanie

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

1 opinia
 1. zberlina.wordpress.com 2 lata temu
  Odpowiedz

  Przyda mi sie bardzo, jedziemy w czerwcu! dzieki! Polecacie wyprawe na Kornati? czy lepiej poswiecic ten czas na Paklenice?

Dalmacja północna w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.