Co zabrać na plażę


Już 10750 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Plaż w Chorwacji nie brakuje. Zresztą jeździmy tam na wakacje głównie ze względu na słoneczną pogodę, ciepłe morze i możliwość wypoczynku na plaży. Bez względu na to, czy docieramy tam własnym samochodem, czy ze zorganizowaną wycieczką, warto mieć ze sobą parę przydatnych dla nas rzeczy i sprzętów.

Co zabrać na plażę w Chorwacji?

Przede wszystkim konieczne jest zabranie ze sobą, bądź zakupienie na miejscu obuwia do wody. Plaże w większości nie są piaszczyste, tak jak u nas nad Bałtykiem, a wejście do wody bywa usłane kamieniami. Oprócz tego w odległości już metra – dwóch od brzegu, mogą występować jeżowce. Jeśli nadepniemy na nie nieosłoniętą stopą, czeka nas bolesne spotkanie z tym morskim żyjątkiem. Czasem kończy to się tylko niewielkim, bolesnym nakłuciem, w gorszym przypadku kolec wejdzie głęboko w podeszwę stopy, złamie się i konieczna będzie interwencja lekarza. Nie usunięty kolec powoduje stany zapalne, czasem nawet niemożliwość zagojenia się rany. Buty do wody muszą być pełne, zwykłe klapki czy japonki, łatwo zsuwają się ze stopy. Podeszwa tych butów powinna być elastyczna, ale dosyć twarda, tak by żaden kolec się przez nią nie przebił.

Ze względu na różne rodzaje plaż w Chorwacji, a najczęściej są kamieniste i żwirowe, warto zabrać ze sobą materac albo jakąś matę. Leżenie na samym ręczniku na kamieniach, nie jest zbyt przyjemne. Ważne by dmuchany materac był zrobiony ze zwykłej gumy czy tworzywa sztucznego, bez dodatkowej powłoki z weluru. Materiał ten bowiem bardzo szybko nasiąka, staje się ciężki i osadza się na nim sól morska. Alternatywą może być rozkładany, lekki leżak lub krzesełko turystyczne.

Jeśli jedziemy na plażę, na której nieopodal nie rosną drzewa czy krzewy, warto zabrać także nieduży składany parasol. Da nam on w upalne dni, choć odrobinę cienia. Szczególnie jest to ważne w przypadku rodzin z dziećmi.

Jaki krem i balsam do opalania wybrać i kupić?

Pharmaceris Sun Protect SPF50 Hydrolipidowy krem ochronny do twarzy
Pharmaceris Sun Protect SPF50 Hydrolipidowy krem ochronny do twarzy

Kremy i balsamy do opalania

Pełna lista sklepów… ->

Co zabrać na plażę
Co zabrać na plażę
Bardzo istotna jest również ochrona przed promieniowaniem słonecznym. W Chorwacji słońce mocniej grzeje, niż u nas w kraju, a bryza morska daje złudne uczucie orzeźwienia. Dopiero wieczorem okazuje się, że mamy poparzoną skórę. Aby ustrzec się przed zbyt mocnym spaleniem na słońcu, trzeba używać kremów i balsamów z wysokimi filtrami UVA i UVB. Najlepiej chemicznymi czy mineralnymi, bo to one są stabilne i dają najskuteczniejszą ochronę przed promieniowaniem. Zaczynamy od przynajmniej 30 SPF i w ciągu naszego urlopu, jak skóra przyzwyczai się do słońca, stopniowo możemy zmniejszyć ten filtr. Filtry UVA i UVB zawarte w kremach i balsamach nie hamują opalania się!! One jedynie wydłużają czas, w którym możemy bezpiecznie, bez obaw o oparzenia, przebywać z odsłoniętą skórą na słońcu. Używając filtrów na pewno się opalimy, jedynie zajmie to trochę więcej czasu, jednak opalenizna pozostanie z nami na dłużej. Do tego chronimy się przed oparzeniami słonecznymi, które mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń skóry, a także nowotworów (w tym groźnego czerniaka). Dodatkowo warto zawsze mieć przy sobie cienką odzież czy narzutkę, by w przypadku widocznego oparzenia, czerwonej skóry czy wyraźnego świądu, okryć się nią i osłonić przed słońcem. Jeśli mamy dzieci, jest to koniecznością. W razie czego przyda się także żel aloesowy czy panthenol w piance. Kremy i balsamy po opalaniu nie zawsze się sprawdzają, bo często są oparte na olejach mineralnych, które tylko dodatkowo zapychają poirytowaną już skórę.

Na plaży ważne jest także okrycie na głowę, które osłania nas przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Może być to czapka z daszkiem, fikuśny kapelusz lub po prostu wiązana chusta. Ważne są też okulary z filtrem przeciwsłonecznym. Dobre modele kupimy u optyka, gdzie sprzedają okulary przeciwsłoneczne z atestem. Jest to ważne, bo zwykłe plastikowe okulary z marketu, zazwyczaj go nie mają, więc nie chronią naszych oczu przed słońcem. Mało tego – przyciemniane szkło sprawia, że do naszych źrenic wpadają promienie słoneczne, jak przez otwarte drzwi.

Chorwacja to raj dla miłośników nurkowania. Aby podziwiać podwodną faunę i florę wystarczy wziąć ze sobą maskę, fajkę i płetwy. Nawet początkujący będą mogli podpatrzeć podwodny świat po prostu zanurzając głowę.

Jeśli idziemy na plażę z dziećmi, czy też z paczką znajomych mogą nam przydać się wszelkie dmuchane zabawki (koła, pontony, piłki) oraz sprzęt do budowania zamków i babek z piasku, żwiru czy kamieni.

Oczywiście zabieramy też ręcznik, pieniądze na drobne wydatki (euro/kuny) oraz coś dla rozrywki: książkę, krzyżówki, czy czasopisma. Warto zawsze zabrać ze sobą jakieś picie, czy to sok, czy wodę oraz drobne przekąski jak zgłodniejemy. Byle nie były z dodatkiem czekolady, która przy takich temperaturach zrobi się zupełnie płynna. Jeśli mamy, to zabieramy również lodówkę turystyczną, warto do niej włożyć napoje, owoce (arbuz), czy posiłki w słoiczkach dla dzieci.

Aby uwiecznić miłe chwilę warto zabrać także aparat fotograficzny w etui, by nie zabrudził go piasek ani woda.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • co na plażę w chorwacji
 • co zabrac na kamienista plaze
 • chorwacja co na plażę
 • chorwacja jaki filtr
 • jaki krem z filtrem na Chorwację
 • co na kamienistą plażę
 • lezaki na plazy w chorwacji
 • karimaty na plażę
 • jaki filtr na plażę w chorwacji
 • lezaki na plaze kamienista

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

2 komentarze
 1. Dorota_Wiąz 2 lata temu
  Odpowiedz

  Ja się staram jak najmniej zabrać na plażę, bo potem nie chce mi się tego z powrotem targać. Jedyne co, to uważam by sprzęt elektroniczny nie leżał na samym słońcu i by piasek czy woda nie dostały się np. do aparatu.

 2. lideczka 4 miesiące temu
  Odpowiedz

  W tym roku chcę wyjechać do Chorwacji i wszędzie oczywiście czytałam o tym, że plaże nie mają tam raczej mięciutkiego piasku:P No ale nie pomyślałam o tym, żeby wziąć coś wygodnego do rozłożenia, jak materac np. Dzięki!

Co zabrać na plażę w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.