Chorwacja środkowa


Już 1481 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Chorwacja środkowa jest regionem leżącym w dorzeczu trzech rzek: Sawy, Drawy i Mury, pomiędzy Sławonią a wybrzeżem Dalmatyńskim. Jest to kraina lasów, rzek, rwących potoków i wzgórz porastających winoroślą. Centralna Chorwacja oferuje piękne krajobrazy, urokliwe winnice oraz zapewnia ciszę i spokój. Znajdują się tu liczne, barokowe kościoły, piękne, średniowieczne zamki oraz twierdze. Można tu odpocząć od zgiełku miasta i tłumów turystów oblegających wybrzeże. Chorwacja Środkowa, często nazywana Krajiną, jest zróżnicowana terenowo, krajobraz pól uprawnych zmienia się w strome góry. Obszar jest ciekawy, dziki i mało zaludniony, jednak turystów jest tu zdecydowanie mniej niż w Dalmacji.

Stolicą Chorwacji środkowej, jak i całego kraju, jest Zagrzeb. Warto tu zwiedzić Hrvatsko zagorje oraz Park Przyrody Medvednica i przejść się po starówce. W okolicy widać jeszcze pozostałości po wojnie domowej, zrujnowane domy i opuszczone miasteczka. Z kolei w Karlowcu można oprócz starówki zwiedzić barokowy zamek Dubovac. Na południe od niego są opuszczone przez Serbów wioski, które Chorwaci niechętnie zaludniają, przez to tereny są prawie puste.

Chorwacja środkowa
Ulice Zagrzebia

Największą i najbardziej znaną atrakcją turystyczną są jednak Jeziora Plitwickie. To właśnie tu, przy trasie z Zagrzebia, w kierunku Zadaru i Splitu, ściągają rzesze turystów z całego świata. Połączone ze sobą kaskadowo, turkusowe jeziora zostały uznane za cud natury i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Chorwacja środkowa
Jeziora Plitwickie

Mapa Chorwacji środkowej:

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Chorwacja środkowa w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.