Paszport czy dowód osobisty?


Już 117305 osób dowiedziało się jakie dokumenty zabrać do Chorwacji, oceniając rady na 4.9 / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Wyjeżdżając do Chorwacji, aby spokojnie i przyjemnie spędzić urlop, należy pamiętać o niezbędnych dokumentach i polisach ubezpieczeniowych, na czas naszej podróży. A więc jakie dokumenty warto zabrać do Chorwacji, aby uniknąć problemów?

Paszport czy dowód osobisty?

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport? Od 1.07.2013 roku kiedy Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej, nie ma konieczności posiadania paszportu, aby wjechać do tego kraju. Każda osoba dorosła przekroczy granicę Chorwacji na podstawie ważnego dowodu osobistego, z kolei dziecko musi mieć ważny choć jeden z dokumentów – paszport albo własny dowód. Jeśli nie jesteśmy prawnym opiekunem dziecka, musimy posiadać pełnomocnictwo do sprawowania nad nim opieki, z adresem i numerem telefonu prawowitego opiekuna, napisane w języku angielskim lub chorwackim. Odprawa członków UE odbywa się sprawnie i nie ma już kontroli celnych. Obywatele polscy mogą przebywać w Chorwacji bez wizy do 90 dni w przeciągu pół roku. Ważne aby przed podróżą sprawdzić nasze dokumenty tożsamości, aby ich termin ważności nie był krótszy, niż dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni).

Dokumenty kierowcy i pojazdu

paszport czy dowód osobisty
Paszport czy dowód osobisty ?
Kierowcy muszą posiadać polskie prawo jazdy, które jest honorowane w Chorwacji, oprócz tego dowód rejestracyjny pojazdu i ważny dokument OC. Kiedy spędzając wakacje w okolicach Dubrownika planujemy wyjazd do Medjugorie (Bośnia i Hercegowina) czy Czarnogóry, należy zabrać Zieloną Kartę, aby przejechać granicę. Certyfikat ten świadczy o tym, że właściciel samochodu jest objęty ubezpieczeniem OC. Kartę można zakupić jeszcze przed wyjazdem w Polsce, lub na bośniackiej granicy, ale jest to wówczas kosztowniejsze. W Chorwacji jest zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu oraz przeprowadzania rozmów telefonicznych podczas jazdy. Prowadząc wszelkie pojazdy jednośladowe musimy mieć obowiązkowo kaski na głowach. Kierowcy muszą bezwzględnie przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości, na chorwackiej autostradzie do 130 km/h, a w terenie zabudowanym do 50 km/h.

Przewodniki po Chorwacji

Wybierając się do Chorwacji oprócz niezbędnych dokumentów ważnym jest aby mieć przy sobie aktualne przewodniki po Chorwacji, które podpowiedzą i nie raz uratują skórę już na miejscu:

Wwożenie zwierząt do Chorwacji

Właściciele kotów i psów muszą zaopatrzyć swoich pupili w paszporty zwierzęce i świadectwa szczepień. Wymagany jest także mikrochip lub tatuaż identyfikacyjny.

Dokumenty meldunkowe

Turyści podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Właściciele kwater i przystani morskich muszą w ciągu maksymalnie 24 godzin, zgłosić pobyt przyjezdnego właściwym organom. Jeśli nie korzystamy z wynajmowanych noclegów, sami musimy dopełnić obowiązku meldunkowego. Musimy zgłosić to na najbliższym posterunku policji lub biurze turystycznym, w ciągu 48 godzin od momentu przybycia. Zobowiązani będziemy również do okazywania na żądanie ważnego dokumentu tożsamości, pod groźbą pieniężnej kary. Pamiętać należy, że w Chorwacji zabronione jest nocowanie poza miejscami do tego przeznaczonymi, a każdy postój powyżej 2 godzin w nocy np. na parkingu, może zostać ukarany.

Ważne ubezpieczenie

Warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). Podróżując samochodem można dodatkowo wykupić ubezpieczenie autocasco (AC) oraz Assistance, szczególnie pomocne w wielu przypadkach. Ubezpieczając się możemy sami zwiększyć kwotę ubezpieczenia dotyczącą ewentualnego transportu medycznego do Polski, w razie kłopotów jest to niezwykle istotne.

Zdrowie

Przed wyjazdem do Chorwacji warto wyrobić sobie w lokalnym oddziale NFZ, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana całkowicie nieodpłatnie i zapewnia nam dostęp do świadczeń medycznych, udzielanych w losowych sytuacjach. W miejscowościach turystycznych, gdzie nie ma szpitali ani przychodni, tworzone są tzw. Ambulatoria Turystyczne. W nagłych przypadkach świadczą podstawowe usługi medyczne, jednak przeważnie nie respektują kart EKUZ i ich świadczenia są odpłatne. Przykładowo wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to koszt 150 kun, a opatrzenie powierzchniowej rany 120kun.

Inne dokumenty przydatne w Chorwacji

Możemy sprawdzić na liście poszukiwań INTERPOLU czy nasz zakupiony, używany samochód, nie jest poszukiwany. Warto wziąć ze sobą numery telefonu do banku w którym mamy konta osobiste, aby w przypadku kradzieży kart, móc je zablokować. Wybierając się autem do Chorwacji warto zrobić przegląd techniczny pojazdu u mechanika. Dobrym pomysłem jest zrobienie kserokopii wszystkich ważnych dokumentów, w przypadku utraty czy kradzieży zawsze mogą się przydać.

Poza paszportem i dokumentami przyda Ci się także aktualna mapa Chorwacji!

Gdzie kupić nawigacje GPS do samochodu?

W drodze do Chorwacji oprócz niezbędnych dokumentów przyda się także dobra nawigacja GPS, która pozwoli swobodnie poruszać się po terytorium Chorwacji jak i krajów, przez które będziemy jechać:

Nawigacja GPS do Chorwacji
Nawigacja GPS do Chorwacji

Nawigacje GPS

Aktualne ceny

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • chorwacja paszport
 • czy do chorwacji potrzebny jest paszport
 • czy do chorwacji trzeba paszport
 • chorwacja dowód czy paszport
 • czy do chorwacji potrzebny paszport
 • czy do chorwacji trzeba mieć paszport
 • paszport do chorwacji
 • chorwacja czy potrzebny paszport
 • do chorwacji na dowód
 • chorwacja paszport czy dowod

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

11 komentarzy
 1. Karolina 4 lata temu
  Odpowiedz

  Sam dowód zdecydowanie wystarczy. Już dwa lata temu tak było o ile dobrze pamiętam, że do wjazdu na teren Chorwacji wystarczył dowód. Na granicy też szybciutko wszystko idzie. Paszport jednak warto mieć pod ręką przy okazji – nikomu nie życzę! – wizyty w szpitali czy przy kontakcie z miejscowymi służbami.

 2. Liwia 3 lata temu
  Odpowiedz

  Mi niestety ukradli w Chorwacji portfel z dowodem i wszystkimi innymi dokumentami. Całe szczęście paszport zostawiłam w walizce, więc mogłam spokojnie wrócić do kraju.

 3. lara 3 lata temu
  Odpowiedz

  To ja chyba też wezmę dwa dokumenty. Jak to mówią …przezorny zawsze ubezpieczony.

 4. Florence 2 lata temu
  Odpowiedz

  Ciekawe, właśnie się dowiedziałam, że nie ma przepisów UE co do podróżowania bez ważnego dokumentu:O i każde państwo ma swoje przepisy. Chorwacja nie leży w strefie Schengen, czyli jakiś dokument tożsamości trzeba mieć. A czy w razie gdybym zgubiła, to wypuszczą mnie bez problemu z powrotem do Polski??

 5. Lost 2 lata temu
  Odpowiedz

  Czy tzw dowód tymczasowy też wchodzi w grę? ;)
  Ktoś ma jakiś doświadczenia z tym związane? ;)

 6. Marlena J. 9 miesięcy temu
  Odpowiedz

  U mnie się okazało przed samym wyjazdem ze w urzedzie nie ma szans na wyrobienie dowodu tymczasowego dla dziecka w terminie 2 tygodni. Prosilam i prosilam, mowilam jaka jest sytuacja ale gdzie tam, urzad tez ma urlopy i swoje terminy. SKonczylo sie tym ze zamowilam z internetu z –spam– i mialam problem z glowy. Pojechalismy spokojnie na wakacje ;)

  • g 9 miesięcy temu
   Odpowiedz

   Czyli popełniłas przestępstwo z art 270 kk ? zgłoś sę do prokuratury. Wpis tak absurdalny, że aż trudno wierzyc, że to opis prawdziwego zachowania. Ale w tym narodzie nie takie rzeczy robią…

   • croatia 9 miesięcy temu
    Odpowiedz

    Raczej jest to przykład spamu i reklamy serwisu ale na wszelki wypadek adres został usunięty, żeby nikogo nie korciło…

 7. Obeznany 9 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Witam, co to za głupoty są wypisane w artykule? To, że Chorwacja jest w UE nie znaczy, że jest w Schengen! Wymagany jest paszport, a to, że przejedziemy na dowodzie przez granicę to tylko dobra wola służb

 8. Lukasz 3 miesiące temu
  Odpowiedz

  witam, lece do Dubrownika 14 sierpnia 2018 wracam 23 sierpnia tez z Dubrownika do Anglii. Paszport mam wazny do 24 wrzesnia dowod pare dni temu sie zgubil. Po przyjezdzie jedziemy do Czarnogory i tam bedziemy wszystkie dni. Czy myslicie ze obedzie sie bez problemu z tym paszportem?? Dziekuje za wszelka pomoc.

  • croatia 3 miesiące temu
   Odpowiedz

   Takie tematy najlepiej załatwić kontaktując się z ambasadami i konsulatami. Oni powinni doradzić. Na forach czy blogach o Chorwacji możesz uzyskać informacje ale nie będą one dla Ciebie wiążące prawnie i nie koniecznie aktualne. Dlatego o tematy dowodu czy paszportu lepiej pytać w ambasadach.

Paszport czy dowód osobisty? w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.