Chorwacja dla osób niepełnosprawnych


Już 2142 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Prawie każdy pragnie podróżować. Jednak wyprawy osób niepełnosprawnych są bardziej skomplikowane. Miejsce docelowe musi być odpowiednio przystosowane, ponieważ brak barier pozwala na beztroskie cieszenie się wypoczynkiem. Chorwacja jest krajem nie w pełni dostępnym dla niepełnosprawnych. Dużo schodów i kamienie mogą skutecznie odstraszyć osoby z ograniczoną ruchomością. Podobno ogranicza nas tylko umysł, jednak pewne przeszkody architektoniczne mogą okazać się nie do przejścia.

Miejsce noclegowe oraz dostosowana plaża

Chorwacja dla osób niepełnosprawnychNie należy się jednak poddawać, mimo iż nie ma zbyt wielu informacji w sieci dla osób niepełnosprawnych o Chorwacji. Planując podróż najpewniej opierać się na sprawdzonych informacjach, najlepiej od znajomych poruszających się na wózku. W innym przypadku trzeba się przekonać już na miejscu, jak naprawdę przedstawia się sytuacja. Przeglądając internet znajdziemy oferty hoteli, apartamentów i domów z udogodnieniami. Należy dopytać jakiego rodzaju przystosowaniem dysponują, aby się nie okazało że udogodnienie polega tylko na zamontowanym uchwycie koło toalety. Jednak sam pokój to nie wszystko, do budynku trzeba się dostać, ważne aby były podjazdy, okolica na tyle dostosowana aby można było się w miarę sprawnie poruszać oraz trzeba sprawdzić dostępność okolicznej plaży. W Chorwacji przeważają plaże kamieniste, można także spotkać takie z wybetonowanym nadbrzeżem, które będzie bezproblemowe dla osób na wózkach. Plaże z udogodnieniami dla niepełnosprawnych znaleźć można m.in. w Rijece, Crikvenica, Novi Vinodolski, Malinskiej na wyspie Krk czy Rajską Plażę na wyspie Rab. Na plaży w miasteczku Omis zainstalowano nawet podnośnik, który umożliwia kąpiel osoby niepełnosprawnej. W prawie każdym mniejszym i większym miasteczku wzdłuż wybrzeża ciągnie się betonowa promenada, po której można swobodnie spacerować.

Parki campingowe i osoby niepełnosprawne

Jeśli niepełnosprawny jest na tyle mobilny, aby spać w namiocie, dobrym rozwiązaniem będą campingi w Chorwacji. Większość z nich jest pozbawiona jakichkolwiek barier w postaci schodów czy progów. Mają specjalne toalety i prysznice dostosowane do osób na wózkach. Niektóre z nich wyposażone są nawet w prysznice przy kąpieliskach, aby umożliwić opłukanie się z wody morskiej. Campingi w Chorwacji przystosowane dla osób niepełnosprawnych to np: Lanterna Porec, Antony Boy Viganj, Bijela Uvala Funtana, Holiday Hvar Jelsa, Adria Rally Dubrownik czy San Marino Rab Lopar.

Atrakcje turystyczne i zwiedzanie

Nie wszystkie atrakcje turystyczne w Chorwacji są w pełni przystosowane dla osób na wózkach. Najwygodniej poruszać się np. wynajętym samochodem. Posiadacze niebieskiej karty parkingowej mogą stawać na kopertach, jednak za miejsce postojowe się normalnie płaci.

Przykładowo w Dubrowniku bez problemu zwiedzimy starówkę, jednak mury trzeba będzie sobie odpuścić. Miasto Korcula i Orebic są również przyjazne osobom niepełnosprawnym. Możemy także udać się do stolicy i tam np. zwiedzić Muzeum Archeologiczne. W Puli mamy możliwość zwiedzenia tutejszego amfiteatru, w Porecu bazyliki Eufrazjana wraz ze złotymi bizantyjskimi mozaikami oraz malowniczego miasteczka Rovinj na Istrii. Park Narodowy Plitvice niestety nie jest przystosowany, teren jest tam wyjątkowo trudny i niedostępny dla ludzi z problemem poruszania się. W Chorwacji na wyspie Hvar znajduje się baza Centrum Turystyki Podwodnej „Nautica”, gdzie można ponurkować.Chorwacja dla osób niepełnosprawnych

Można także wykupić sobie wycieczkę w biurze podróży, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Organizator zapewnia program zwiedzania bez barier, przystosowany: autokar oraz miejsca noclegowe.

Dojazd do Chorwacji dla osób niepełnosprawnych

Najszybciej i najwygodniej dotrzemy do Chorwacji samolotem. Lotniska dzięki międzynarodowym konwencjom zapewniają opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Jeżeli wybieramy się autem, trzeba zaplanować postoje i najlepiej nocleg po drodze, aby komfortowo dotrzeć do wakacyjnego celu.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • chorwacja dla niepełnosprawnych
 • chorwacja plaze dla osob niepelnosprawnych
 • apartamenty w chorwacji dla niepełnosprawnych
 • gdzie miejsca parkingowe dla niepelnosprawnych w dubrowniku
 • hotele w chorwacji przystosowane dla osób niepełnosprawnych
 • karta osoby niepelnosprawnej ulgi w chorwacji
 • karta parkingowa dla niepełnosprawnych w chorwacji
 • karta parkingowa inwalidy w Chorwacji
 • karta parkingowa w chorwacji
 • mapa dubrownika-miejsca inwalidy

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

2 komentarze
 1. Lechu 2 lata temu
  Odpowiedz

  Do Chorwacji chcę pojechać już od dawna, ale przyznam, że niepewność związana z tym, jak mogą się tam poruszać osoby na wózku, skutecznie mnie odstraszała. No i podróżowałem palcem po mapie. Wydawało mi się, że nie ma tam jeszcze zbyt wielu udogodnień. Jednak ten artykuł pozwala mieć nadzieję, że nie jest tak źle i może w końcu się odważę.

 2. ilkalik 1 rok temu
  Odpowiedz

  Czyli wakacje w Chorwacji dla niepełnosprawnych stały się rzeczywistością:P No wiadomo, jest dużo ograniczeń, ale z tego, co piszecie, nie wygląda to aż tak źle. Przynajmiej gdzies się da zahaczyć :)

Chorwacja dla osób niepełnosprawnych w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.