Atrakcje turystyczne w Chorwacji


Już 7978 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na / 5! (ocenianie wstrzymane!)

Wakacje w Chorwacji to wypoczynek na plaży, kąpiele słoneczne, sporty wodne oraz zwiedzanie licznych zabytków i cudów przyrody. Oprócz parków narodowych i malowniczych plaż warto skorzystać również z innych atrakcji, które czekają na nas nad Adriatykiem.

Poniżej pełna lista atrakcji, których możesz skosztować każdego roku w Chorwacji (tutaj atrakcje dla dzieci w Chorwacji… ->):

Jaskinia Baredine – leży niedaleko Porecu, w zachodniej części Istrii. W grocie 300 metrową trasą możemy zwiedzać pięć sal z naciekami jaskiniowymi oraz podziemne jezioro, w którym żyje rzadki gatunek płaza – odmieniec jaskiniowy. Warto zabrać cieplejszą odzież, gdyż panuje tam stała temperatura 14 stopni.

Atrakcje turystyczne w Chorwacji
Istralandia
Aquapark Istralandia – położony w Brtonigli, w północno – zachodniej Istrii, otwarty pod koniec czerwca 2014 roku. Na powierzchni blisko 80 tysięcy metrów kwadratowych, czekają liczne zjeżdżalnie wodne, baseny ze sztuczną falą oraz place zabaw dla dzieci. Wstęp do tych atrakcji jest nieco drogi.

Adrenalina Park – jeden z nielicznych linowych parków w Chorwacji, znajdujący się na półwyspie Istria, na terenie kempingu (Kemping Park Umag). Podzielony jest na trzy rodzaje tras w zależności od stopnia trudności.

Centrum Pamięci Nikoli Tesli – urządzone w jego rodzinnym domu, w Smiljan. Przedstawia historię jego życia oraz liczne wynalazki Tesli. Największym z nich był silnik elektryczny prądu przemiennego, dynamo rowerowe oraz baterie słoneczne.

Rejs po kanale Limskim – wycieczka statkiem po malowniczej zatoce, wcinającej się w ląd, która przypomina fiord norweski. Podziwiać tu można strome 150 metrowe, niedostępne ściany, pokryte makią i drzewami. Kanał leży w zachodniej Istrii, a rejsy odpływają z pobliskiego Vrsaru lub Rovinja.

Jaskinia Vranjaca – znajduje się 25 kilometrów od Splitu, u podnóża gór Mosor. Wewnątrz jest 9 komnat ze stalagmitami i stalaktytami, do których prowadzi 180 metrowa, udostępniona trasa. Jaskinia jest uznawana za miejsce z silną energią, która pozytywnie wpływa na psychikę ludzką.

Atrakcje turystyczne w Chorwacji
Zavratnica
Spacer wzdłuż Zatoki Zavratnickiej – na terenie Parku Przyrodniczego Velebit, w miejscowości Jablanac znajduje się Zatoka Zavratnica, wzdłuż której została wyznaczona, prawie kilometrowa, kamienista trasa. Zatoka przypomina norweski fiord ze swoimi stromymi ścianami, a na szlaku umieszczona jest tablica poświęcona chorwackiemu pisarzowi V. Novakovi. W wodzie znajduje się wrak niemieckiej łodzi z II wojny światowej. Wstęp jest płatny.

Muzeum Ewolucji – położone jest w północnej Chorwacji, w miasteczku Krapina. Dwupiętrowy budynek, gdzie pokazana jest ewolucja człowieka od prehistorii do czasów teraźniejszych. Obok znajduje się stanowisko archeologiczne, jedyne miejsce na ziemi, gdzie odkryto tak wiele szczątków neandertalczyków.

Jaskinia Veternica – leży w okolicach Zagrzebia, na zboczach masywu górskiego Medvednica. Długość jej korytarzy ma ponad 7 kilometrów, ale udostępnionych jest tylko ich niewielka część. Można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem, oświetlają ją elektryczne lampy. W grocie tej kiedyś zimowały niedźwiedzie jaskiniowe i mieszkali neandertalczycy.

Akwarium Rovinj – niewielkich rozmiarów, założone 1891 r, można w nim zobaczyć m in. kolorowe anemony i jadowitą rybę, która jest podobna do skorpiona.

Atrakcje turystyczne w Chorwacji
Ogród botaniczny w Zagrzebiu
Ogród Botaniczny w Zagrzebiu – znajduje się w dzielnicy Donji Grad. Ogród otwarty jest od kwietnia do października, wejście jest bezpłatne. Znajduje się tu bogaty zbiór drzew, krzewów, kwiatów i roślin bagiennych, a także liczne gatunki motyli, płazów, ryb i ptaków.

Jaskinia Biserujka – leży w północno – wschodniej części wyspy Krk, w miejscowości Rudine. Grota ta powstała około 16 tysięcy lat temu, poprzez drążenie wody w skałach. Zobaczyć tu można różne formy naciekowe: kolumny, draperie, stalaktyty i stalagmity.

Zoo w Zagrzebiu – położone w Parku Maksimira na powierzchni 7 hektarów, jest domem dla 2225 zwierząt, m. in śnieżnej pantery, czerwonej pandy, adaksów, szympansów, bizonów, wielbłądów oraz hipopotamów.

Muzeum Archeologiczne w Zagrzebiu – położone jest na placu Zrinjskog w Donji Grad, posiada zbiory z okresu grecko-rzymskiego oraz wczesnego średniowiecza. Muzeum ma największy zbiór monet w Europie, kolekcję mumii egipskich oraz hellenistyczne wazy. Czynne jest codziennie w godzinach 8.00-16.00.

Glavani Park – stworzony dla miłośników adrenaliny, leży koło Barbanu na półwyspie Istria. Jest jednym z największych parków linowych i zajmuje powierzchnię 4 hektarów. Utworzony został dla rozrywki całą rodziną.

Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Zagrzebiu – założone w 1880 roku w celu ochrony dzieł sztuki i rzemiosła. Posiada zbiór ponad 160 tysięcy eksponatów, wśród nich szczególnie interesujące są zbiory: ikon, porcelany, zegarów oraz szkła.

Atrakcje turystyczne w Chorwacji
Rastoke
Miasteczko Młynów Wodnych Rastoke – znajduje się na przedmieściach Slunj, na rozsianych małych wysepkach, pomiędzy którymi płynie rwąca rzeka Slunczica. Wybudowano tu młyny i domy połączone ze sobą mostami i groblami. Rzeka wpada do Korany tworząc malownicze wodospady, na brzegiem których można usiąść w maleńkich knajpkach.

Pazińska Jama – ma prawie 120 m głębokości, leży u podnóża zamku w stolicy Istrii – Pazinie. Dzięki przepływającej pod miastem rzeki Pazinćicy, podczas deszczów w jaskini tworzy się podziemne jezioro. Jego długość może sięgać nawet 2 kilometrów, jednak występuje tylko przy bardzo ulewnych opadach. Proces ten nastąpił tylko 20 razy, ostatni raz zaobserwowano w 2002 roku.

Oczy Vinodolu – szlak sześciu punktów widokowych znajdujących się w regionie zatoki Kvarner, łączących granice gminy Vinodolskiej i miasta Novi Vinodolski. Położony jest na wysokości 400 metrów n. p. m i połączony 65 kilometrową, asfaltową drogą. Zobaczymy tu niesamowite widoki na góry, wyspy, Vielebitski kanał oraz Senj.

Schronisko dla młodych niedźwiedzi – położone jest we wsi Kuterevo, w regionie Lika. Wśród zielonych lasów i skalnych terenów Velebitu mieszkają małe niedźwiadki, które w wyniku nieszczęśliwych okoliczności zostały oddzielone od matki. Mają do dyspozycji rozmaite konstrukcje i platformy zamieszczone wśród drzew i krzewów. Schronisko można zwiedzać przez cały rok.

Muzeum Mimara w Zagrzebiu – leży na Roosevelt Square, można w nim podziwiać kolekcję dzieł sztuki pochodzących z prywatnych zbiorów Ante Topicia Mimary. Jest ich około 3700 i są to m. in obrazy malarstwa hiszpańskiego, holenderskiego i włoskiego, ceramika oraz dalekowschodnie rzeźby i dywany.

Atrakcje turystyczne w Chorwacji
Modra špilja
Błękitna Jaskinia – znajduje się na wyspie Bisevo, dostać się tam można tylko od strony morza. Najlepiej zwiedzać ją w godzinach 11-12, ponieważ wtedy przenikające promienie słońca przez otwór na górze, obijają się od piasku na dnie i wypełniają grotę niebieskim światłem.

Park Maksimira w Zagrzebiu – jest największym i najstarszym parkiem stolicy Chorwacji. Znajdują się w nim pawilony, ozdobne rzeźby, potoki, pięć jezior oraz mosty. Na jego terenie mieszkają różne gatunki roślin i zwierząt, można tu odpocząć, przepłynąć się łodzią i zajrzeć do kawiarenek. Do parku prowadzi monumentalna brama wejściowa, a w jego obrębie mieści się Zoo.

Muzeum Etnologiczne Staro Selo – położone jest w Kumrovcu. W skład skansenu wchodzą 42 budynki i wśród nich dom rodziny Brozów, gdzie na świat przyszedł Josip – jugosłowiański dyktator. Na terenie parku mieszka kilka rodzin i można tu zobaczyć dawne życie rolników.

Water Planet – park wodny znajdujący się w Tuheljskich Toplicach. Znajdują się tu oprócz krytych i odkrytych basenów, zjeżdżalnie wodne, podwodne łóżka do masażu oraz sauny. Można skorzystać z chromoterapii i leczniczych okładów borowinowych.

Atrakcje turystyczne w ChorwacjiKolejka Linowa w Dubrowniku – wjazd na górę Srd trwa niecałe 4 minuty. Jazda odbywa się w 30 osobowej gondoli, na wysokość ponad 400 metrów. Na szczycie rozpościera się przepiękny widok, znajduje się tam również muzeum oraz kamienny krzyż.

Rafting Omis – odbywa się na rzece Cetina, na odcinku 12 kilometrów. Trasa jest stosunkowo łatwa, więc dzieci mogą również z tego skorzystać. Spływ trwa 3-4 godziny, po drodze można podziwiać dziką przyrodę.

Akwarium Split – zbiorniki mają 400 tysięcy litrów objętości, znajduje się w nich 100 gatunków ryb z Adriatyku, w tym 15 rekinów.

Akwarium Pula – niewielkich rozmiarów, znajduje się w części zabytkowej twierdzy Verudela z 1886 roku.

Atrakcje turystyczne w ChorwacjiAkwarium Dubrownik – umiejscowione wewnątrz średniowiecznej twierdzy St. Ivan. Można tam zobaczyć 31 zbiorników z wodą morską, a w nich: żółwie, koniki morskie, jeżowce, węgorze, muszle, kraby oraz świat podwodny roślin.

Akwarium Szybenik – leży w starej części miasta, otwarte jest od czerwca do września od 10 do 22.

Muzeum Etnograficzne Rupe w Dubrowniku – mieści się w dawnym Spichlerzu Republiki Dubrownika z XVI wieku. Zgromadzona kolekcja liczy około 65 tysięcy obiektów, najcenniejszymi zbiorami są stroje regionalne oraz tradycyjne ozdoby choinkowe. Można podziwiać tu również tradycyjne rękodzieło dubrownickie: koronki, hafty z Konavle oraz biżuterię.

Rezerwat delfinów w Veli Losinj – na wyspie Losinj znajduje się delfinarium, w którym można obserwować zabawy delfinów w ich naturalnym środowisku oraz poznać wiele interesujących informacji na ich temat. Chętni mogą adoptować delfina wspomagając prace instytutu, a w pierwszą sobotę sierpnia, można wziąć udział w obchodach Dnia Delfina.

Atrakcje turystyczne w Chorwacji
Morskie organy, Zadar
Morskie organy w Zadarze – są cudem architektonicznym wybudowanym 8 lat temu w podmorskiej części promenady. Fale morskie, przechodząc przez zanurzone w wodzie rury, tworzą niezwykły dźwięk. Specyficzną muzykę morską zwielokrotniają przepływające obok statki i promy.

Pomnik ku czci słońca w Zadarze – leży na skraju nadmorskiej promenady. Jest to instalacja architekta Nicoli Basicia – „Pochwała Słońca”, która imituje cały układ słoneczny. Składa się z trzystu kilkuwarstwowych płyt szklanych, które za dnia są bateriami solarnymi, w nocy emitując światło.

Muzeum Szkła Antycznego – znajduje się w Zadarze. Posiada zbiór około 2000 różnych przedmiotów szklanych z czasów antycznych, które pochodzą z okresu od I wieku p.n.e. do V wieku. Poza pomieszczeniami ekspozycyjnymi mieści się tu specjalistyczna biblioteka, sala konferencyjna, warsztat do dmuchania szkła i sklep z pamiątkami.

Muzeum Komputerów Peek and Poke – położone jest w Rijece. Jest tu zbiór komputerów retro oraz ogromna kolekcja kalkulatorów. Na przestrzeni 300 metrów kwadratowych zgromadzono ponad 1000 eksponatów. Muzeum czynne jest w weekendy od 10.00 do 20.00.

Atrakcje turystyczne w Chorwacji zostały także opisane na Wikipedii – więcej pod tym adresem.

Jak widzicie jest co zwiedzać. Z chęcią przeczytamy Wasze relacje i opowieści w komentarzach pod tym wpisem.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • delfinarium chorwacja
  • chorwacja delfinarium
  • chorwacja atrakcje
  • atrakcje chorwacji
  • delfinarium split
  • makarska atrakcje
  • akwarium split
  • split akwarium
  • oceanarium chorwacja
  • atrakcje w chorwacji

Zaplanuj dobrze swoje udane wczasy w Chorwacji w 2018:

Atrakcje turystyczne w Chorwacji w 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.