Wyspa Čiovo

Ocena: 4.8 / 5!

Wyspa Čiovo nie jest duża, jej powierzchnia to zaledwie 28 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe jest połączona zwodzonym mostem z pobliskim miastem Trogir. Na wyspie nie ma żadnych zbiorników wodnych, jedyna woda to deszcz spadający z nieba oraz morze Adriatyckie okalające tą część archipelagu Środkowej Dalmacji. Najwyższym szczytem jest tu Rudine (218 m n. p. m). Całą wyspę porasta roślinność śródziemnomorska, m. in sosna alepska, drzewa oliwne i pistacjowe oraz paliurusy, zwane Srebrnikami Judasza. Jeśli chodzi o rolnictwo to głównie uprawia się tu oliwki oraz winorośl. Ludność utrzymuje się także z rybołówstwa i oczywiście turystyki.

Klimat na Čiovo jest bardzo korzystny. Latem temperatury dochodzą do 30 stopni, z kolei zimą jest tu dosyć ciepło i temperatura sięga 15 stopni. Opady śniegu są tu niesamowitą rzadkością. Natomiast deszczu, szczególnie w zimniejszych miesiącach, nie brakuje i jest go więcej, niż np. w Polsce.

Historia wyspy

Wyspa była zamieszkiwana już od starożytności. Rzymianie nazywali ją Boa, Bua lub Bavo. Z okresu średniowiecza pochodzi kilka kościołów, rozsianych po całym jej obszarze. W dawnych czasach była tu także ostoja dla trędowatych oraz miejsce schronienia dla ludności uciekającej przed Turkami. Wkrótce także rozrastające się miasto Trogir, zaczęło zajmować tereny należące do Ciovo.

Miasta na wyspie Ciovo

Na wyspie Ciovo znajduje się kilka miasteczek : Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Zedno i Ciovo. Okrug Gornji i Okrug Donji to dwie największe miejscowości, które mają rozbudowaną bazę turystyczno – wypoczynkową. To właśnie tu możemy skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej i udać się np. w całodniowy rejs stateczkiem, bądź wypożyczyć sprzęt wodny. Piaszczyste plaże są idealne dla rodzin z dziećmi, a nadbrzeża porośnięte lasami dadzą chwilę wytchnienia w upalny dzień. Można tu odwiedzić dwa zabytkowe kościoły: św. Tudora i św. Karla Boromejskiego z XVIII wieku. Dobrą miejscówką na rodzinne wakacje jest także miejscowość Arbanija oraz Slatine. W obu panuje spokojna atmosfera, bez typowo miejskiego zgiełku. Znajduje się tu wszystko to, co zapewnia udany rodzinny wypoczynek (kwatery, restauracje).

Wyspa Čiovo
Wyspa Čiovo
W Arbaniji jest także dominikański klasztor św. Krzyża z XV wieku. Znajduje się tu kolekcja sztuki pochodzącej z średniowiecza, a cała świątynia otoczona jest pięknymi krużgankami. Natomiast wieś Slatine, która leży po splickiej stronie Ciovo, jest typową rybacko – turystyczną osadą. Niedaleko niej (około 2 km) znajduje się sanktuarium Matki Boskiej z Prizidnicy, w którym księża – pustelnicy w średniowieczu znajdowali swoje schronienie. Spokój i relaks odnajdziemy także w miejscowościach Businci i Mavarstica, które oferują liczne, żwirowe plaże, ciepłe morze oraz widok na pobliskie wyspy Brac, Soltę i Hvar. Z kolei małą wieś – Zedno, swego czasu upodobali sobie nasi rodacy. Cała miejscówka to jeden duży pensjonat, o niewygórowanych cenach. Znajduje się tu także średniowieczny kościół św. Maurycego, również związany jest z tutejszymi pustelnikami. Warto zajrzeć także do miejscowości Ciovo, gdzie wzniesiono w XVII wieku klasztor franciszkański św. Antoniego. Znajdują się w nim m. in obrazy z XVII wieku, pozłacana srebrna korona (XIV wiek) oraz posąg św. Magdaleny.

Jeśli zabraknie nam atrakcji na Civo, zawsze możemy udać się do pobliskich miast wpisanych na światową listę UNESCO (Trogir, Split) czy też na wycieczkę do Parku Narodowego Krka.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

  • miasta na ciovo
  • okrug gornji ceny w restauracjach 2016
  • wyspa ciovo opinie
  • zima na ciovo
<<< Wyjazd w ciemno do Chorwacji | Co zabrać na wakacje >>>

Wyspa Čiovo - 1 opinia

  1. Mateo

    Na wyspie Ciovo polecam, szczególnie dla rodzin z dziećmi – miejscówkę Slatine. Cisza, spokój, plaża z łagodnym wejściem do morza (kamyczki). Bez młodocianych amatorów piwa i hałasu z knajp. Jak ktoś chce odpocząć od miejskiego zgiełku – miejsce idealne.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *