Kuna – Waluta Chorwacji

Ocena: 4.8 / 5!

Jednostką monetarną w Chorwacji jest kuna. Dzieli się ona na 100 lip. Jej kodem walutowym według ISO 4217 jest HRK. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 5 i 25 kun. Banknoty są w nominałach 5, 10, 20, 50 , 100 , 200, 500 i 1000 kun.

Nazwa kuna powiązana jest z czasami średniowiecza, wtedy skóry kun były środkiem płatniczym. Kuna została wprowadzona w czasie II wojny światowej, kiedy utworzono Niezależne Państwo Chorwackie. Po jego upadku i odtworzeniu Jugosławii przywrócono dinary. Kuna została ponownie wprowadzona, jako waluta Republiki Chorwackiej.

Waluta Chorwacji
Waluta Chorwacji
Poprzez dużą ilość turystów i powiązania ekonomiczne z Niemcami, długo marka niemiecka była drugą walutą. Inflacja i niestabilny lokalny pieniądz powodował, że to niemiecką walutą dokonywano transakcji. Kiedy wprowadzono ponownie kunę, jako państwowy środek płatniczy, trzeba było wymienić banknoty 10 kunowe, ponieważ były bardzo podobne do 10 marek. Początkowo były one w tonacji niebieskiej, obecnie mają kolor zielono – brązowy.

Aktualnie oprócz kuny powszechnie używaną walutą jest euro. Zapłacimy nią w większości miejsc, musimy uważać jednak, bo Chorwaci przeliczając kuny na euro zawsze zrobią to po niekorzystnym dla nas kursie. Za małe zakupy np. żywnościowe, najlepiej płacić kunami.

Euro czy kuny, co wziąć do Chorwacji?

Zastanawiając się jaką walutę zabrać do Chorwacji, lepiej wybrać euro i na miejscu wymienić je na kuny w kantorze (mjenjalnica) lub banku. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre kantory pobierają prowizję, a chorwackie banki tego nie robią. Nie należy również wymieniać zbyt dużej ilości pieniędzy, ponieważ ich ponowna zamiana może być problemowa – tylko w banku można wymienić np. kuny na euro, a zamiana w Polsce na złotówki jest nieopłacalna. Jest również możliwość płacenia kartą, akceptowane są wszystkie popularne: VISA, VISA Electron, MasterCard, Maestro, American Express. Wówczas najlepiej, jeśli nasz bank nie będzie pobierał prowizji od transakcji bezgotówkowych i wypłat z bankomatów. Najmniej opłacalne jest kupowanie kun w Polsce. U nas 1 kuna kosztuje 59 grosze (średni kurs w kantorze), kupując euro i zamieniając je w Chorwacji, 1 kuna kosztować nas będzie 55 groszy. Różnicę odczujemy wtedy, kiedy potrzebować będziemy przykładowo 4000 kun, to tylko w tym przypadku zaoszczędzimy nawet 160zł.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • waluta chorwacji
 • waluta w chorwacji
 • chorwacja waluta
 • jaka waluta w Chorwacji
 • ceny na chorwacji
 • Chorwacja ceny w restauracjach
 • waluta w chorwacji 2016
 • waluta chorwacji 2016
 • chorwacka waluta
 • chorwacja jaka waluta
<<< Ceny w restauracjach w Chorwacji | Dojazd własny samochodem do Chorwacji >>>

Kuna – Waluta Chorwacji - 5 komentarzy

 1. Bartosz

  Opłaca się zabrać kuny do Chorwacji? Czy tak jak słyszałem, że lepiej wziąć euro, którymi zapłacimy u gospodarzy?

  • Mateusz

   Ja zabieram zawsze euro. Gdzie się da płacę w europejskiej walucie, a gdzie nie – to wymieniam na miejscu w kantorze na kuny.

 2. Rafał

  Ja zawsze zabieram euro do opłacenia kwatery i parę na drogę oraz na zakupy w Bośni.
  Najlepiej zabrać złotówki w banknotów i wymienić je w banku w Chorwacji jest wtedy najlepszy przelicznik. Chore jest kupowanie euro w Polsce i później zmienianie je na kuny, następuje podwójne przewalutowanie i jest to nieopłacalne.

 3. Tomek

  Witajcie, Chciał bym przestrzec wszystkich by przed wyjazdem na wakacje czy urlop (bo wakacje się w zasadzie kończą) by zorientowali się czy ich bank pobiera dodatkowe opłaty za tzw przewalutowanie. Jeśli tak (np bank BZWBK) to znacznie taniej i rozważniej będzie korzystanie z usługi DCC (Dynamicznej konwersji waluty) do waluty w jakim prowadzony jest rachunek karty. Taka usługa zabezpieczy nas przed naliczeniem prowizji za przewalutowanie.

  Natomiast jeśli nasz bank NIE nalicza prowizji za przewalutowanie to zdecydowanie warto unikać DCC, gdyż przelicznik kursu może się okazać dla nas niekorzystny. Cały mechanizm opisałem szczegółowo tutaj: http://www.chorwacja24.info/forum/379-platnosci-podczas-pobytu-w-chorwacji-karta-czy-gotowka Jeśli komuś to pomoże lub ustrzeże przed dodatkowymi kosztami to będzie mi miło.

  pozdrawiam

 4. Judy

  O kurczę, ciężka przeprawa. Nie dość, że trzeba przeliczać na euro, to jeszcze na kuny i sprawdzać, co się gdzie opłaca:0
  Czy jest jakiś przelicznik prosty, przy którym nie trzeba łamać specjalnie głowy na wakacjach? ;)

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *