Chorwacja – Paszport czy dowód osobisty?

Ocena: 4.8 / 5!

Wyjeżdżając do Chorwacji, aby spokojnie i przyjemnie spędzić urlop, należy pamiętać o niezbędnych dokumentach i polisach ubezpieczeniowych, na czas naszej podróży. A więc jakie dokumenty warto zabrać do Chorwacji, aby uniknąć problemów?

Paszport czy dowód osobisty?

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport? Od 1.07.2013 roku kiedy Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej, nie ma konieczności posiadania paszportu, aby wjechać do tego kraju. Każda osoba dorosła przekroczy granicę Chorwacji na podstawie ważnego dowodu osobistego, z kolei dziecko musi mieć ważny choć jeden z dokumentów – paszport albo własny dowód. Jeśli nie jesteśmy prawnym opiekunem dziecka, musimy posiadać pełnomocnictwo do sprawowania nad nim opieki, z adresem i numerem telefonu prawowitego opiekuna, napisane w języku angielskim lub chorwackim. Odprawa członków UE odbywa się sprawnie i nie ma już kontroli celnych. Obywatele polscy mogą przebywać w Chorwacji bez wizy do 90 dni w przeciągu pół roku. Ważne aby przed podróżą sprawdzić nasze dokumenty tożsamości, aby ich termin ważności nie był krótszy, niż dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni).

Dokumenty kierowcy i pojazdu

paszport czy dowód osobisty
Paszport czy dowód osobisty ?
Kierowcy muszą posiadać polskie prawo jazdy, które jest honorowane w Chorwacji, oprócz tego dowód rejestracyjny pojazdu i ważny dokument OC. Kiedy spędzając wakacje w okolicach Dubrownika planujemy wyjazd do Medjugorie (Bośnia i Hercegowina) czy Czarnogóry, należy zabrać Zieloną Kartę, aby przejechać granicę. Certyfikat ten świadczy o tym, że właściciel samochodu jest objęty ubezpieczeniem OC. Kartę można zakupić jeszcze przed wyjazdem w Polsce, lub na bośniackiej granicy, ale jest to wówczas kosztowniejsze. W Chorwacji jest zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu oraz przeprowadzania rozmów telefonicznych podczas jazdy. Prowadząc wszelkie pojazdy jednośladowe musimy mieć obowiązkowo kaski na głowach. Kierowcy muszą bezwzględnie przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości, na chorwackiej autostradzie do 130 km/h, a w terenie zabudowanym do 50 km/h.

Gdzie kupić nawigacje GPS do samochodu?

W drodze do Chorwacji oprócz niezbędnych dokumentów przyda się także dobra nawigacja GPS, która pozwoli swobodnie poruszać się po terytorium Chorwacji jak i krajów, przez które będziemy jechać:

Nawigacja GPS do Chorwacji
Nawigacja GPS do Chorwacji

Nawigacje GPS

Aktualne ceny

Wwożenie zwierząt do Chorwacji

Właściciele kotów i psów muszą zaopatrzyć swoich pupili w paszporty zwierzęce i świadectwa szczepień. Wymagany jest także mikrochip lub tatuaż identyfikacyjny.

Dokumenty meldunkowe

Turyści podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Właściciele kwater i przystani morskich muszą w ciągu maksymalnie 24 godzin, zgłosić pobyt przyjezdnego właściwym organom. Jeśli nie korzystamy z wynajmowanych noclegów, sami musimy dopełnić obowiązku meldunkowego. Musimy zgłosić to na najbliższym posterunku policji lub biurze turystycznym, w ciągu 48 godzin od momentu przybycia. Zobowiązani będziemy również do okazywania na żądanie ważnego dokumentu tożsamości, pod groźbą pieniężnej kary. Pamiętać należy, że w Chorwacji zabronione jest nocowanie poza miejscami do tego przeznaczonymi, a każdy postój powyżej 2 godzin w nocy np. na parkingu, może zostać ukarany.

Ważne ubezpieczenie

Warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). Podróżując samochodem można dodatkowo wykupić ubezpieczenie autocasco (AC) oraz Assistance, szczególnie pomocne w wielu przypadkach. Ubezpieczając się możemy sami zwiększyć kwotę ubezpieczenia dotyczącą ewentualnego transportu medycznego do Polski, w razie kłopotów jest to niezwykle istotne.

Zdrowie

Przed wyjazdem do Chorwacji warto wyrobić sobie w lokalnym oddziale NFZ, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana całkowicie nieodpłatnie i zapewnia nam dostęp do świadczeń medycznych, udzielanych w losowych sytuacjach. W miejscowościach turystycznych, gdzie nie ma szpitali ani przychodni, tworzone są tzw. Ambulatoria Turystyczne. W nagłych przypadkach świadczą podstawowe usługi medyczne, jednak przeważnie nie respektują kart EKUZ i ich świadczenia są odpłatne. Przykładowo wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to koszt 150 kun, a opatrzenie powierzchniowej rany 120kun.

Inne dokumenty przydatne w Chorwacji

Możemy sprawdzić na liście poszukiwań INTERPOLU czy nasz zakupiony, używany samochód, nie jest poszukiwany. Warto wziąć ze sobą numery telefonu do banku w którym mamy konta osobiste, aby w przypadku kradzieży kart, móc je zablokować. Wybierając się autem do Chorwacji warto zrobić przegląd techniczny pojazdu u mechanika. Dobrym pomysłem jest zrobienie kserokopii wszystkich ważnych dokumentów, w przypadku utraty czy kradzieży zawsze mogą się przydać.

Inni szukali informacji o Chorwacji w ten sposób:

 • chorwacja paszport
 • czy do chorwacji potrzebny jest paszport
 • czy do chorwacji trzeba paszport
 • czy do chorwacji trzeba mieć paszport
 • chorwacja paszport czy dowod 2015
 • chorwacja paszport czy dowód 2016
 • chorwacja dowód czy paszport
 • czy do chorwacji potrzebny paszport
 • paszport do chorwacji
 • czy do chorwacji potrzebny jest paszport 2015
<<< Dojazd własny samochodem do Chorwacji | Przewodniki po Chorwacji >>>

Chorwacja – Paszport czy dowód osobisty? - 5 komentarzy

 1. Karolina

  Sam dowód zdecydowanie wystarczy. Już dwa lata temu tak było o ile dobrze pamiętam, że do wjazdu na teren Chorwacji wystarczył dowód. Na granicy też szybciutko wszystko idzie. Paszport jednak warto mieć pod ręką przy okazji – nikomu nie życzę! – wizyty w szpitali czy przy kontakcie z miejscowymi służbami.

 2. Liwia

  Mi niestety ukradli w Chorwacji portfel z dowodem i wszystkimi innymi dokumentami. Całe szczęście paszport zostawiłam w walizce, więc mogłam spokojnie wrócić do kraju.

 3. lara

  To ja chyba też wezmę dwa dokumenty. Jak to mówią …przezorny zawsze ubezpieczony.

 4. Florence

  Ciekawe, właśnie się dowiedziałam, że nie ma przepisów UE co do podróżowania bez ważnego dokumentu:O i każde państwo ma swoje przepisy. Chorwacja nie leży w strefie Schengen, czyli jakiś dokument tożsamości trzeba mieć. A czy w razie gdybym zgubiła, to wypuszczą mnie bez problemu z powrotem do Polski??

 5. Lost

  Czy tzw dowód tymczasowy też wchodzi w grę? ;)
  Ktoś ma jakiś doświadczenia z tym związane? ;)

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *